do góry
ikonaInformujemy, że w dniach 24.11.2023 r. - 01.12.2023 r. Powiatowy Rzecznik Konsumentów będzie nieobecny

Biegiem, truchtem, marszem, czyli Europejska Mila w Pankach

18 Czerwiec 2021
kategoria:
Sport
 

W sobotnie przedpołudnie 29 maja 2021r. malownicza Trasa Zdrowia w Pankach zapełniła się amatorami biegania oraz marszu z kijkami czyli nordic walking. Doskonałą okazją ku temu był międzynarodowy projekt pod nazwą Europejska Mila, którego główne zadanie to powrót dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów do systematycznej aktywności fizycznej.

Odbyły się 4 biegi dzieci i młodzieży oraz bieg główny i marsz nordic walking na dystansach od pół mili do 1,5 mili. Rywalizowali zarówno amatorzy i zwolennicy nordic walking jak również utytułowani biegacze. Co ważne, w zabawie biegowo – rekreacyjnej uczestniczyły rodziny.

W kategoriach: biegi szkół podstawowych triumfowali: Emilia Osadnik (Szkoła Podstawowa w Truskolasach), Antoni Szlązak ( Szkoła Podstawowa w Pankach). W kat. szkół średnich zwyciężyli lekkoatleci Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku: Weronika Witt i Marcin Kotala.

Na najwyższym stopniu podium Biegu Głównego stanęli: Ewa Witt i Dominik Sas.

Zaś najszybciej  marsz nordic walking pokonali: Martyna Morawska i Piotr Jeziorski.

Europejska Mila jest międzynarodowym projektem realizowanym jednocześnie w kilkunastu krajach ze środków Erasmus + we współpracy z International Sport and Culture Asociation oraz fundacją V4Sport. Operatorem na terenie Polski są Ludowe Zespoły Sportowe. W ramach promocji aktywności fizycznej Europejska Mila odbywa się w 5 miejscowościach w naszym kraju: Wolbórz (woj. łódzkie), Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie), Sztum (woj. pomorskie), Rogoźnica (woj. dolnośląskie) i Panki (woj. śląskie, powiat kłobucki).

Cieszy ogromnie fakt, że do współorganizacji przedsięwzięcia włączyły się stowarzyszenia, szkoły i  samorządy:  Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Powiatowe i Śląskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pankach, Urząd Gminy w Pankach, Samorząd Województwa Śląskiego, Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego w Kłobucku oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Panek, Konieczek i Kawek. Uczestnicy europejskiej mili tuż po minięciu  mety ,,na żywo” dzielili się swoimi biegowymi wrażeniami redaktorowi radia Katowice Zdzisławowi Maklesowi oraz spikerowi imprezy Stanisławowi Wrzesińskiemu.

Wszyscy uczestnicy Europejskiej Mili którzy marszem, truchtem lub biegiem minęli linię mety otrzymali pamiątkowy medal. Natomiast "pierwsze szóstki” zostali uhonorowani oryginalnymi statuetkami, dyplomami, upominkami i nagrodami; m. in. wyjątkową książką – album o tzw. Małej Ojczyźnie pt. "Kłobuck dawniej i dziś” które wręczali: członek Rady Głównej  Krajowego Zrzeszenia LZS w Warszawie Jacek Staniewski, starosta i wicestarosta Powiatu Kłobuckiego  Henryk Kiepura i Zdzisława Kall, przedstawiciele władz Gminy Panki: wójt Urszula Bujak, skarbnik Agnieszka Balas i sekretarz Krystyna Kubat, naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Starostwa Powiatowego Joanna Kulejewska, dyrektor i wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Anna Nowicka i Mirosław Cebula, członek zarządu Powiatu Kłobuckiego - honorowy prezes kłobuckiego powiatowego zrzeszenia LZS Krzysztof Nowak, wiceprzewodniczący rady wojewódzkiej śląskiego zrzeszenia LZS Wiesław Drab oraz główni sportowi organizatorzy Europejskiej Mili, czyli członek zarządu śląskiego zrzeszenia LZS Grzegorz Garbaciak i dyrektor GOKiS w Pankach Stanisław Wrzesiński.

Podczas uroczystego podsumowania wszyscy goście gorąco podziękowali wręczając pamiątkowe medale Młodzieżowej Orkiestrze Dętej GOKIS Panki która wygrywała donośne fanfary podczas dekoracji, strażakom zabezpieczającym bieg, pracownikom Urzędu Gminy i GOKiS-u w Pankach, wolontariuszom – uczniom Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku obsługujących biuro zawodów, sędziom: Violetcie Dragan, Sylwii Huć, Karolowi Żerdzińskiemu, Janowi Krokowi i Piotrowi Borowskiemu oraz fotografom Oliwii Wójcik, Jarosławowi Brzęczkowi, Dariuszowi Biernackiemu i twórcy filmu Grzegorzowi Biernackiemu.  Organizatorzy  dziękując uczestnikom za udział, zaprosili na przyszłoroczną edycję Europejskiej Mili wyrażając jednocześnie nadzieję, że odbędzie się ona już w normalnej formule bez ograniczeń ilościowych.

Biegiem, truchtem, marszem, czyli Europejska Mila w Pankach

18 czerwiec 2021 40 zdjęć