Aktualności
Za naprawianie świata
- kategoria:
- Aktualności
Nauczycielka kłobuckiego ZS Nr 2 w gronie nominowanych do ogólnopolskiej nagrody.
Irena Sendlerowa, postać, o której słyszał w tym kraju niemal każdy i jedna z najbardziej znanych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, jest patronką niezwykłego konkursu pod hasłem „Za naprawianie świata”. Wielka gala, podsumowująca to ogólnopolskie wydarzenie, odbyła się w miniony poniedziałek (28 października) w murach warszawskiego Pałacu Ujazdowskiego. W tegorocznej edycji kłobucka edukacja miała podczas niej swoją reprezentację.
Konkurs od dwunastu lat organizuje warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej, choć rozpoczął się on z inicjatywy Fundacji Dzieci Holocaustu rok wcześniej, w 2006 roku. Wówczas, podczas tej pierwszej ceremonii, nauczyciela czy wychowawcę, którego uznała za godnego następcę swojego dzieła, wybrała sama Sendlerowa. Organizację kolejnych edycji konkursu wzięło na siebie CEO i tak trwa on po dziś dzień.
Do konkursu zgłaszani są pedagodzy z całej Polski, w tym roku ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybrano jedenaścioro laureatów. Wszyscy oni, jak twierdzi Kapituła Konkursu, uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz społeczności lokalnej. W tym roku w tym gronie znalazła się nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. Jana Długosza w Kłobucku, Milena Kościelniak. Jej kandydaturę zgłosił prezes Fundacji Tale Euro Est, z którą kobieta współpracuje od kilku lat i z którą inicjuje dla swoich uczniów rozmaite aktywności.
- Pracuję w szkole od zaledwie sześciu lat – mówi nominowana. – To dla mnie ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że znalazłam się w gronie osób, które całe swoje zawodowe życie poświęcają młodym ludziom i ich wychowaniu w duchu prawdziwego międzykulturowego dialogu, nie tylko frazesów na szkolnych uroczystościach. Osób, które mają ogromne serca, a ich praca to przede wszystkim wielkie pokłady pasji. Tym bardziej gratuluję Dorocie Żuber, nagrodzonej w tym roku nauczycielce z Bytomia – dodaje.
Mówi, że do naprawiania świata dokłada od siebie tylko maleńką cegiełkę, ale to właśnie z takich cegiełek można zbudować lepszą rzeczywistość.
- Choć inne były uwarunkowania, w których działała Irena Sendlerowa, to dzisiejsi nauczyciele muszą posiadać podobne cnoty jak ona – uważa Krzysztof Czyżewski, przewodniczący Kapituły Konkursu. - Nie przez wszystkich są doceniani za swoją pracę, zdarza się, ze spotykają ich trudności i szykany, ale to właśnie dla nich jest ta wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju Nagroda imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.
FOT.1. Uroczystość otworzyła między innymi Elżbieta Ficowska, pomysłodawczyni pierwszej edycji konkursu, sama uratowana z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową. Materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej/ autor zdjęć: Łukasz Niewiadomski
FOT.2. LUB FOT.4.W tym roku Kapituła Konkursu postanowiła wyróżnić 11 osób z całego kraju, w tym nauczycielkę ZS Nr 2 w Kłobucku. Materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej/ autor zdjęć: Łukasz Niewiadomski
FOT.3. - Choć inne były uwarunkowania, w których działała Irena Sendlerowa, to dzisiejsi nauczyciele muszą posiadać podobne cnoty jak ona – mówił Krzysztof Czyżewski, przewodniczący Kapituły Konkursu. Materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej/ autor zdjęć: Łukasz NiewiadomskI
FOT.5. Tegoroczna gala odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej w warszawskim Zamku Ujazdowskim. Materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej/ autor zdjęć: Łukasz Niewiadomski