ikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025ikonaPraca aptek od dnia 01.04.2024 r.

XIX finał wojewódzki olimpiady wiedzy i umiejętności rolniczych w Ślaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

05 Marzec 2015

Pośród uczestników, tradycyjnie byli zarówno uczniowie szkół rolniczych jak również młodzi właściciele lub współwłaściciele gospodarstw rolnych, posiadający wykształcenie rolnicze.

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych ma za zadanie popularyzację wiedzy w zakresie rolnictwa w tym aktualnych wyników, badań i osiągnięć naukowych w tym zakresie. Ma również na celu upowszechnianie w środowisku rolniczym, wiedzy w dziedzinie unijnych programów rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich oraz funduszy przeznaczonych na ten cel.

Obejmuje współzawodnictwo w obszarze praktycznej i teoretycznej wiedzy rolniczej. Tradycyjnie konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym z nich uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać pisemny test składający się z 50 pytań. Następnie, w części praktycznej należało rozpoznać dziesięć rodzajów ziaren, następujących roślin: gorczyca, soczewica, wyka, pszenica, peluszka, groch, siemię lniane, gryka, mak i proso. Potem trzeba było dokonać regulacji (skalibrować) opryskiwacza. Na koniec, uczestnicy konkursu, przy wykorzystaniu figury imitującej krowę, musieli wykonać tradycyjne dojenie ręczne na czas wraz z jego omówieniem.

Na potrzeby konkursu z gospodarstwa agroedukacyjnego „Jurajska Spiżarnia” w Białej Wielkiej wypożyczono sztuczną figurę krowy o imieniu "Lela".

Organizatorami finału wojewódzkiego rywalizacji, był Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Wiejskiej w Katowicach oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Konkurs wyłonił pięciu najlepszych rolników, którzy będą reprezentować nasze województwo na finale krajowym w dniach 26-27 marca 2015 roku podczas XX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

W skład jury konkursu weszli: Urszula Bartkowiak, Piotr Sykuła i Józef Perczak - z ŚODR w Częstochowie oraz Marek Dworniczek z kłobuckiego BP ARiMR. Wśród gości i obserwatorów konkursu znaleźli się m.in.: Artur Bramora - Poseł na Sejm RP, Dariusz Suszyński - Prezes Zarządu Krajowego ZMW w Warszawie, Jerzy Motłoch - Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Boski - Dyrektor ŚODR w Częstochowie, Henryk Kolasa - Zastępca Dyrektora Śląskiego OR ARiMR, Roman Włodarz - Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej oraz przedstawiciele kilku samorządów z województwa śląskiego.

Laureatami tegorocznej, XIX olimpiady, na szczeblu województwa śląskiego, zostali:

• I miejsce - Marta Kmieć-Wawrzyniak z Bieżenia w powiecie kłobuckim;
  • II miejsce - Tomasz Gałuszka z Pawłowic - powiat pszczyński,
  • III miejsce - Andrzej Bem, uczeń ZSR w Żarnowcu - powiat zawierciański;
  • IV miejsce - Dawid Pietrasik z Kobyłczyc - powiat częstochowski,
  • V miejsce - Bartłomiej Rachwał z Borowna - powiat częstochowski.

Uczestnicy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, w postaci sprzętu elektronicznego oraz przydatnych narzędzi mających zastosowanie w gospodarstwie.

Jednym z donatorów finału wojewódzkiego był Powiat Kłobucki.