do góry
ikonaNigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ...ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Święto Plonów w Pankach

26 Sierpień 2019
kategoria:
Aktualności

W minioną niedzielę 25 sierpnia w Pankach odbyły się Dożynki Powiatowo- Gminne. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy święta w kościele parafialnym p.w. Świętej Rodziny, koncelebrowana przez proboszcza Eugeniusza Sikorskiego. Po mszy św. barwny korowód przemaszerował na plac Hali Sportowej przy ul.Ogrodowej. Na czele korowodu maszerowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Zajączkach Pierwszych, z kapelmistrzem Bogdanem Krzakiem. Orkiestrę z prowadziła tamburmajor Natalia Cukier.

Ceremonię dożynkową rozpoczęli gospodarze dożynek Starosta Kłobucki Pan Henryk Kiepura, Wójt Gminy Panki Pani Urszula Bujak oraz Przewodnicząca Rady Powiatowej Kół Gospodyń Wiejskich Pani Janina Koślik, witając zaproszonych gości. Na Dożynki Powiatowo - Gminne przybyli m.in. burmistrzowie i wójtowie, Radni Rady Powiatu Kłobuckiego z Przewodniczącym Zbigniewem Pilśniakiem na czele oraz Członkowie Zarządu Powiatu Kłobuckiego. W Dożynkach uczestniczyli także Przewodniczący i Radni Rady Gminy Panki, prezesi, kierownicy, dyrektorzy i pracownicy organizacji i związków rolniczych, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatów i gmin, sponsorzy – właściciele, udziałowcy i prezesi przedsiębiorstw, a także przedstawiciele mediów.

Podczas uroczystości prezentowane były wieńce dożynkowe, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich poszczególnych gmin. Na tegoroczne święto plonów wieńce dożynkowe przygotowały:

 • KGW Miedźno reprezentujące Gminę Miedźno
 • KGW Iwanowice Duże reprezentujące Gminę Opatów
 • KGW Dankowice reprezentujące Gminę Krzepice
 • KGW Grodzisko reprezentujące Gminę Wręczyca Wielka
 • KGW Kamyk reprezentujące Gminę Kłobuck
 • KGW Dąbrowa reprezentujące Gminę Popów
 • KGW  Danków reprezentujące Gminę Lipie
 • KGW Kuźnica Stara reprezentujące Gminę Przystajń       

oraz  reprezentujące Gminę Panki:

 • KGW Panki
 • KGW Kałmuki
 • KGW Kawki
 • KGW Janiki - Ślusarze
 • KGW Kostrzyna - Kotary
 • KGW Praszczyki              

Koła, które przygotowały wieńce dożynkowe zostały uhonorowane nagrodami finansowymi oraz dyplomami.

Kolejnym  elementem uroczystości było przekazanie chleba przez Starostów Dożynek: Pani Olgi Grucy z Jacisk i Pana Tomasza Jeziorskiego z Opatowa do rąk Gospodarzy Dożynek.

Jak co roku święto plonów jest doskonałą okazją do uhonorowania medalami „Zasłużony dla  Rolnictwa”, przyznawanymi na wniosek Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku otrzymali je: - p. Marta Kmieć - Wawrzyniak z Bieżenia,  p. Zdzisław Świtała z Rozalina oraz p. Damian Wawrzyniak z Bieżenia.

Za wzorowe prowadzone gospodarstwo rolne statuetką uhonorowani zostali: Państwo Alina i Bogdan Chudaszkowie, Państwo Marzena i Jerzy Parkitni, Państwo Olga i Arkadiusz Gruca, Pan Arkadiusz Parkitny oraz Państwo Edyta i Rafał Wąsińscy.

Za wzorowe prowadzenie przetwórstwa rolno - spożywczego nagrodzeni zostali: Państwo Małgorzata i Eugeniusz Jędrycha oraz Państwo Agata i Mariusz Mstowscy Firma "Agmar".

Za wzorowe prowadzenie przedsiębiorstwa wyróżnieni zostali: P.P.U.H. "WOLMAR" s.c. Jerzy, Stanisław, Marian Wolny, Bank Spółdzielczy w Kłobucku, PSO"Maskpol", FHU "Agemart"Sergiusz i Dawid Pilarz,PHU "Satex" Ireneusz Nicer, Firma "Rafpol"Marek i Rafał Karwala, P.H. "Sanimex" s.c. Dagmara i Piotr Mięsowscy.

Za działalność na rzecz społeczności wiejskiej wyróżnieni zostali: Pani Halina Gmyrek, Pan Tadeusz Żyta oraz Pan  Edward Chamela.

Także, podczas części oficjalnej wybranym jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych wręczono sprzęt, przydatny w ich codziennej pracy. Otrzymali go:

 • OSP Podłęże Szlacheckie, gm. Przystajń
 • OSP Starokrzepice, gm.Krzepice
 • OSP Antonów, gm.Przystajń
 • OSP Wilkowiecko, gm.Opatów
 • OSP Krzepice, gm.Krzepice
 • OSP Panki, gm.Panki

Podsumowaniem tej części dożynek było odegranie Roty przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pankach pod batutą kapelmistrza Mateusza Szyszki.  W części artystycznej tegorocznych dożynek licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć i posłuchać: koncertu w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pankach pod batutą kapelmistrza Mateusza Szyszki, Koła Gospodyń Wiejskich z Panek, Zespołu Śpiewaczego "Koniczynki" z Kuźnicy - Antonowa, Zespołu Śpiewaczego "Lawenda" z Przystajni, Dziecięcego Zespołu Teatralno - Wokalnego "Stokrotka", Jagody Wypych i jej ojca Sebastiana z Kłobucka, Chóru Gminy Wręczyca Wielka "Con Amore" oraz zespołu muzycznego "Prohibicja"   z Częstochowy. Obejrzeliśmy również pokaz Zumby w choreografii Małgorzaty Szyjki, pokaz Taekwon-do-ITF Klubu Pionier Panki, prowadzony przez trenera Piotra Telengi oraz pokaz żonglerki z ogniem Artura Żyty z Iwanowic Dużych.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Michał Gasz i Kwar4teT Bojowy w programie " Kings of rock". Pięknie zaprezentowano pokaz laserów przestrzennych i efektów ogniowych oraz bezhukowych efektów pirotechnicznych. Dodatkowymi atrakcjami dożynek była wystawa i degustacja lokalnych produktów żywnościowych, wystawa rękodzieła ludowego i artystycznego, wystawa maszyn rolniczych, a dla najmłodszych: przejażdżki konne, malowanie twarzy oraz liczne konkursy dla dzieci.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Pankach

26 sierpień 2019 70 zdjęć
 • 1
 • 2