do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Spotkanie w sprawie nowelizacji prawa łowieckiego

29 Wrzesień 2016
kategoria:
Aktualności

O problemach szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną, nowelizacji prawa łowieckiego i zagrożeniu chorobą ASF - afrykańskiego pomoru świń - dyskutowali uczestnicy spotkania, które odbyło się 28 września w Starostwie Powiatowym w Kłobucku.

Uczestnikami spotkania byli delegaci kół łowieckich Powiatu Kłobuckiego, Zbigniew Graj z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii Janusz Związek oraz przedstawiciele Starostwa: Starosta Henryk Kiepura, Wicestarosta Maciej Biernacki oraz Członkowie Zarządu: Krzysztof Nowak i Józef Borecki.

Na wstępie Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Andrzej Kaczmarek zapoznał zebranych z założeniami planowanej nowelizacji prawa łowieckiego, która ma wejść w życie od 2017 roku. Omówił najważniejsze punkty zmian, tj. przejęcie przez Wojewodów obowiązku szacowania i wypłacania odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzynę łowną oraz zmianę sposobu finansowania wypłat rolnikom.

Ważną kwestią poruszaną w czasie spotkania był problem nadmiernego rozrostu populacji dzików i związanego z tym ryzyka przenoszenia chorób zakaźnych na świnie hodowlane.

Po przedstawieniu opinii służb weterynaryjnych, środowiska myśliwych i rolników, w imieniu których wypowiadał się Przewodniczący Komisji Rolnictwa Wacław Kmieć, uczestnicy spotkania podkreślili konieczność współdziałania i koordynacji starań rolników, myśliwych i samorządowców na rzecz zminimalizowania ryzyka rozszerzania ASF.