do góry
ikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaPowiat Kłobucki - bez smogu żyje się lepiejikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Rocznica wyzwolenia Kłobucka

18 Styczeń 2019
kategoria:
Aktualności

W hali sportowej Zespołu Szkół nr 3 im. K.Kosińskiego w Kłobucku, 17 stycznia br. zorganizowano uroczyste obchody 74 rocznicy wyzwolenia Kłobucka spod okupacji hitlerowskiej.

Organizatorów obchodów: kłobuckie koło Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zarząd Powiatowo-Miejski Ligi Obrony Kraju i gospodarza - ZS nr 3 w Kłobucku wsparło w tym dziele, Starostwo Powiatowe w Kłobucku.

W trakcie uroczystości, która miała charakter lekcji historii „na żywo”, uczniowie z kłobuckich szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję wysłuchać relacji, przeplatanych osobistymi wspomnieniami prelegentów, na temat wydarzeń z roku 1945. O historycznych wydarzeniach z końca II wojny światowej opowiedzieli zebranym:  Andrzej Brzózka, historyk i pasjonat z Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka, płk Józef Sowa - prezes Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką, Tadeusz Syguda - historyk amator, współautor książek o Kłobucku oraz Jan Puchała - emerytowany pilot, były pracownik Politechniki Częstochowskiej i były dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kłobucku.

W ramach oprawy artystycznej, którą zapewniła goszcząca obchody, szkoła ze Skorupki z dyrektor Katarzyną Ścieburą na czele, uczennice wykonały na żywo dwie piosenki. Na widowni, wśród młodzieży szkolnej, nauczycieli i kombatantów znalazła się m.in. Wicestarosta Kłobucki – Zdzisława Kall, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Nowak oraz Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kłobucku Zbigniew Zych.

Uroczystość poprowadził radny Rady Powiatu Dariusz Wojnowski reprezentujący również kłobuckie koło ZKRPiBWP.