Prezentacja powiatowych szkół podczas Śląskiego Kongresu Zawodowego

28 Marzec 2019

26 marca 2019 r. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach odbył się Śląski Kongres Zawodowy organizowany przez Wojewodę Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W Kongresie uczestniczyła m. in. Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek, Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek. Powiat Kłobucki reprezentowała Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego Zdzisława Kall.

Podczas Kongresu dyskutowano na temat zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy oraz na temat dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb krajowego, regionalnego i  lokalnego rynku pracy. Przedstawiono także planowane zmiany w szkolnictwie branżowym. Dodatkowo miał miejsce pokaz potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie, podczas której z sukcesem zaprezentowane zostały szkoły ponadpodstawowe, dla których Powiat Kłobucki jest organem prowadzącym.

Podstawowymi celami Kongresu było:

• Upowszechnienie zmian w szkolnictwie branżowym; przedstawienie rozwiązań zwiększających wpływ pracodawców na funkcjonowanie kształcenia zawodowego.
  • Prezentacja potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie.
  • Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb krajowego, regionalnego i lokalnego rynku pracy.
  • Przedstawienie praktycznych rozwiązań w zakresie współpracy Pracodawców ze Szkołami.
  • Nawiązanie współpracy Szkół z Pracodawcami.
  • Prezentacja możliwości finansowania współpracy Pracodawców ze Szkołami – projekty konkursowe MEN dla pracodawców i szkół wspierające współpracę w zakresie kształcenia zawodowego.
  • Popularyzacja szkolnictwa branżowego w regionie – prezentacja dodatkowych możliwości oferowanych przez szkolnictwo branżowe (kompetencje językowe, krajowe, europejskie i światowe konkursy umiejętności zawodowych, staże zawodowe za granicą, (FRSE, CKE, ORE).

Prezentacja powiatowych szkół podczas Śląskiego Kongresu Zawodowego

28 marzec 2019 47 zdjęć