do góry
ikonaFILM - Szkoły Powiatu KłobuckiegoikonaFILM - Matury w powiecie klobuckim
Strona główna Aktualności

Powiat zorganizował Szkolny Rajd Rowerowy

23 Wrzesień 2019
kategoria:
Aktualności
 

20 września odbył się w naszym powiecie Powiatowy Szkolny Rajd Rowerowy zorganizowany wspólnie  przez Starostwo Powiatowe, Komendę Powiatową Policji w Kłobucku i Gminę Lipie we współpracy z Muzeum 303 im. ppłk Jana Zumbacha w Napoleonie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego.

Uczennice i uczniowie z klas od V do VIII ze szkół podstawowych naszego powiatu, uczestniczący w rajdzie, wyruszyli na rowerach, w grupach wraz opiekunami, ze wszystkich stron powiatu, do miejsca docelowego, którym był teren Muzeum 303 w Napoleonie.     
W przeprowadzenie tego zlotu gwiaździstego, zaangażowali się także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku, eskortując grupy młodych rowerzystów w służbowych radiowozach i na motocyklach.

Na mecie rajdu, na terenie muzeum, uroczyście zakończono akcję, której  celem było uczczenie przez młodzież 80 rocznicy polskiego września 1939 roku, w tym Bitwy pod Mokrą oraz 100-lecia Polskiej Policji.

W ramach akcji popularyzującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym, realizowanej przez policję wspólnie z Samorządem Powiatowym, młodzi rowerzyści otrzymali od organizatorów, kamizelki odblaskowe ufundowane przez Powiat Kłobucki. Mieli także okazję z bliska zapoznać z eksponatami muzealnymi w tym z samolotami i ze śmigłowcem, które zanim trafiły na wystawę do muzeum w Napoleonie, służyły polskiej armii. Chętni mogli nawet zasiąść za sterami stojących samolotów oraz podjąć próbę zapoznania się z siłami  i przeciążeniami działającymi na pilotów, w udostępnionym symulatorze lotów. Wszystkim uczestnikom zapewniono także gorący posiłek.

Podczas uroczystego zakończenia rajdu, w którym łącznie udział wzięło ok.450 uczestników, i który był poglądową i żywą lekcją historii, z młodzieżą spotkali się m.in. Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wicestarosta Zdzisława Kall, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Nowak, Komendant Powiatowy Policji w Kłobucku podinsp. Tomasz Górka, Dyrektor Muzeum 303 Jan Nagiel oraz Sekretarz Gminy Lipie Ewa Brzózka.