do góry
ikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!
Strona główna Aktualności

Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku

21 Czerwiec 2022
kategoria:
Aktualności

W roku szkolnym 2021/2022 Technikum  Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku przystąpiło do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

Organ prowadzący w ramach tego programu wieloletniego uzyskał wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa w wysokości 3600 zł, natomiast wysokość finansowego wkładu własnego Starostwa Powiatowego w Kłobucku wynosiła 900 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. i wnioskiem złożonym przez Technikum Nr 1 przyznane dofinansowanie w wysokości 4500 zł wydano na: zakup sprzętu komputerowego do biblioteki szkolnej, zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku oraz na zakup książek będących nagrodami książkowymi dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo.

Ponadto, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem nauczyciele bibliotekarze: zasięgnęli opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek, podjęli współpracę z Biblioteką Publiczną Gminy Kłobuck im. Jana Długosza w Kłobucku, zorganizowali w bibliotece szkolnej wydarzenie promujące czytelnictwo z udziałem uczniów, a było nim Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej.

Następnie, przeprowadzono prelekcje dla rodziców na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży, dostosowano organizację pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów (podczas nauczania zdalnego nauczyciele bibliotekarze pełnili dyżury każdego dnia od 8.00 do 15.00). Uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych i wybierano książki z odpowiednio powiększoną czcionką, przejrzystą interlinią, kolorowym tekstem i przewagą ilustracji.

Ponadto, każda klasa zrealizowała jeden projekt edukacyjny z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej, w sumie 22 działania. Dnia 15 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste podsumowanie „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku z udziałem przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kłobucku: Wicestarosty Zdzisławy Kall oraz Katarzyny Drabczyk – koordynatora realizowanego programu, a także przedstawiciela szkoły – Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 Pani Anny Nowickiej.