do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Narada w Starostwie Powiatowym

15 Styczeń 2020
kategoria:
Aktualności

9.01 br. w siedzibie Starostwa Powiatowego, przy ul. Skorupki w Kłobucku, odbyła się narada  podczas której, po raz kolejny, zajęto się problemem epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), rozprzestrzeniającej się w populacji dzików w Polsce i zagrażającej zwierzętom hodowlanym.

Spotkanie organizowało Starostwo Powiatowe a wzięli w nim udział m.in. Zdzisława Kall – Wicestarosta Kłobucki, Krzysztof Nowak – Członek Zarządu Powiatu, Marian Szyiński (naczelnik) i Andrzej Wystalski reprezentujący Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa, Andrzej Kaczmarek – Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Komendant Powiatowy PSP w Kłobucku bryg. Robert Ladra oraz przedstawiciele gmin z naszego powiatu, policji i kół łowieckich. Naradę prowadził Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kłobucku - dr n. wet. Janusz Związek

Afrykański pomór świń jest uznawany obecnie za najgroźniejszą chorobę świń. ASF to nieuleczalna, wysoce zakaźna, wirusowa choroba dzików oraz świń domowych (hodowlanych) wszystkich ras.. W związku brakiem szczepionek przeciwko ASF oraz z zakazem leczenia zwierząt chorych, choroba zwalczana jest wyłącznie poprzez eliminowanie (tj. zabijanie) stad zakażonych oraz wszystkich stad i pojedynczych osobników przebywających w strefie zapowietrzonej. Pozostałe gatunki zwierząt, podobnie jak ludzie, są odporne na zakażenie wirusem ASF.

W trakcie narady podjęto ustalenia dotyczące prowadzenia akcji poszukiwań padłych dzików na obszarze powiatu oraz przekazywania raportów do Powiatowego Lekarza Weterynarii i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kłobucku. Działania winny być zrealizowane jak najszybciej, jeszcze w styczniu 2020 r. Akcja jest koordynowana przez Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego (WCZK) i Inspekcję Weterynaryjną oraz odbywa się na podstawie procedury, zaakceptowanej przez Grupę Zadaniową ds. zwalczania ASF w kraju oraz kierownictwo resortu rolnictwa.