do góry
ikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025ikonaPraca aptek od dnia 01.04.2024 r.
Strona główna Aktualności

Festiwal Smaków i Kultury Powiatu Kłobuckiego oraz Powiatowy Przegląd Przyśpiewek i Piosenek Ludowych Zespołów Śpiewaczych

01 Lipiec 2024
kategoria:
Aktualności

W niedzielę 30 czerwca 2024 roku, po raz trzeci, odbył się Festiwal Smaków i Kultury Powiatu Kłobuckiego, który tradycyjnie został zorganizowany w Folwarku Kamyk, dzięki uprzejmości właścicieli Państwa Bartelaków. W tym roku, po raz pierwszy Festiwal połączono z Powiatowym Przeglądem Przyśpiewek i Piosenek Ludowych. Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Kłobucki, Stowarzyszenie Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich, Folwark Kamyk oraz Stowarzyszenie Innowatorów Wsi.

Podczas imprezy mogliśmy poznać wyjątkowe smaki regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z gmin naszego powiatu oraz wysłuchać zespołów śpiewaczych, które zaprezentowały piosenki biesiadne oraz ludowe.

Uroczystego otwarcia dokonał Starosta Powiatu Kłobuckiego Pan Dariusz Pilśniak, który powitał przybyłych gości. Mieliśmy zaszczyt gościć: Posła na Sejm RP, Wiceministra Edukacji Pana Henryka Kiepurę, Marszałka Województwa Śląskiego Pana Grzegorza Boskiego, Wicestarostę Pana Karola Wersa, Przewodniczącego Rady Powiatu Kłobuckiego Pana Zbigniewa Pilśniaka, Członków Zarządu Powiatu Kłobuckiego – Panią Zdzisławę Kall, Panią Beatę Przybylską i Panią Anetę Kiepurę, Krajową Przewodniczącą Kół Gospodyń Wiejskich Panią Bernadettę Niemczyk, Przewodniczącą Stowarzyszenia Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich Panią Alicję Podgórską, samorządowców z Powiatu Kłobuckiego i subregionu częstochowskiego.

Wyjątkowość potraw przygotowanych według tradycyjnych przepisów, których różnorodność mogliśmy nie tylko podziwiać, ale i degustować, wprowadziła gości w wyjątkowy i pyszny klimat. Gospodynie przygotowały popisowe dania, których zapach unosił się w powietrzu i zachęcał do degustacji. Stoły z potrawami reprezentowały koła gospodyń wiejskich z następujących gmin:

- Gmina Krzepice - KGW Starokrzepice

- Gmina Lipie – KGW Zbrojewsko

- Gmina Wręczyca Wielka – KGW Szarlejka

- Gmina Popów – KGW Rębielice

- Gmina Przystajń – KGW Antonów

- Gmina Miedźno – KGW Miedźno

- Gmina Kłobuck – KGW Zagórzanka

- Gmina Opatów – KGW Wilkowiecko

 

Tegoroczny Festiwal umilały nam zespoły śpiewacze, które rozgrzały nie tylko nasze serca i dusze, ale również porwały do tańca. Na scenie mieliśmy zaszczyt gościć:

- Zespół Śpiewaczy „Królewianki” z Podłęża Królewskiego

- Zespół Śpiewaczy „Ferajna” ze Starokrzepic

- Zespół Śpiewaczy „Rębielanki” z Rębielic Królewskich

- Zespół Śpiewaczy „Złochowiczanki” ze Złochowic

- Zespół Śpiewaczy „Łobodnianki” z Łobodna

- Zespół Śpiewaczy „Lawenda” z Przystajni

- Zespół Śpiewaczy „Grodzianie” z Grodziska

- Zespół Śpiewaczy „Łęgowianki” z Władysławowa

- Zespół Śpiewaczy „ Zamłynianki” z Zamłynia

- Zespół Śpiewaczy „Zajączki” z Zajączek

- Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Truskolas

- Zespół Śpiewaczy „Zagórzanka” z Kłobucka

- Zespół Śpiewaczy „Jutrzenka” z Popowa

- Zespół „Kłobuczanie” z Kłobucka

- Zespół Śpiewaczy „Koniczynki” z Antonowa Kuźnicy Nowej.

Podczas trwania imprezy odbywały się pokazy kulinarne przygotowane specjalnie na tą okoliczność, oraz degustacje produktów zbożowych przyrządzonych przez kucharza Pana Marcina Kociszewskiego, można było także skorzystać z porad dietetyka Pani Emilii Straszewskiej. Dla naszych najmłodszych przygotowano przeróżne animacje oraz konkursy z nagrodami. Uczestniczyły w nich m.in. dzieci z Domu Dziecka z Kłobucka. Po występach zespołów śpiewaczych odbył się pokaz kulinarny pn. „Produkty zbożowe - nasze dobro narodowe” oraz degustacja pysznych produktów zbożowych. Dla kół gospodyń wiejskich został przygotowany konkurs kulinarny na najlepsze danie przygotowane z produktów zbożowych, w którym wszystkie koła zdobyły bardzo atrakcyjne nagrody. Tegoroczny Festiwal został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Innowatorów Wsi, w ramach „Funduszu promocji ziarna zbóż i przetworów zbożowych.

Na zakończenie Festiwalu Smaków i Kultury Powiatu Kłobuckiego nastąpiło wręczenie podziękowań oraz nagród finansowych dla uczestników Festiwalu. Niewątpliwą atrakcją był koncert gwiazdy wieczoru – zespołu „Gang Marcela”.

Zapoczątkowana w 2022 roku inicjatywa zorganizowania przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku Festiwalu Smaków i Kultury Powiatu Kłobuckiego stała się zachętą do wspólnie spędzanego czasu. Odkrywając nowe smaki i różnorodność, a zarazem tradycyjność kulinarną naszego regionu, otwieramy się na bogactwo i koloryt smaków, a specyfika i wyjątkowość kuchni oraz muzyki ludowej dopełnia jego obraz.

FESTIWAL SMAKÓW I KULTURY POWIATU KŁOBUCKIEGO oraz POWIATOWY PRZEGLĄD PRZYŚPIEWEK I PIOSENEK LUDOWYCH ZESPOŁÓW ŚPIEWACZYCH

1 lipiec 2024 61 zdjęć