do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Dni Otwarte na Zamkowej

10 Luty 2017
kategoria:
Aktualności

3 i 4 lutego br. w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku odbyły się Dni Otwarte.

Dyrekcja i Samorząd Uczniowski zaprosili uczniów gimnazjów do zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2017/18, warunkami rekrutacji oraz bazą dydaktyczną szkoły i warsztatów szkolnych.

Na targach edukacyjnych nauczyciele wraz z uczniami prezentowali poszczególne kierunki kształcenia, projekty realizowane w szkole: „Erasmus+” (nowy temat to migracja, jej skutki, rodzaje oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec innych kultur), w ramach którego organizowane są wyjazdy uczniów i wymiany młodzieży do Niemiec, Austrii i Włoszech; „Polsko-niemiecka współpraca młodzieży”; programy edukacyjne i profilaktyczne: „Szkolny Klub Wolontariatu”, „ARS, czyli jak dbać o miłość?”, „Podstępne WZW”, „Znamię. Znam je!”, „Pola Nadziei”, „Europejski kodeks walki z rakiem”, „Zbieramy okulary korekcyjne dla Afryki – Kamerun”, pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych.

Zaprezentowano kroniki szkolne, archiwalne zdjęcia przybliżające historię szkoły oraz ofertę zajęć pozalekcyjnych (m.in. nieodpłatne zajęcia dodatkowe przygotowujące do egzaminów maturalnych  i zawodowych). W szkole działają również: drużyna ZHP, koło PTTK, koło strzeleckie.

Na rok szkolny 2017/2018 poszerzono ofertę edukacyjną. W liceum ogólnokształcącym proponuje się pięć profili: ogólnopolicyjny (realizowany jest obowiązkowy przedmiot dodatkowy edukacja ogólnopolicyjna składający  się z czterech bloków tematycznych: zagadnień ogólnopolicyjnych, elementów prawa, strzelectwa sportowego, podstaw samoobrony), strażacki (obowiązkowy przedmiot dodatkowy edukacja pożarnicza , na którym uczeń poznaje zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz taktyki działań ratowniczo – gaśniczych połączone z zajęciami praktycznymi w terenie i jednostkach PSP; profil przewiduje także musztrę i ceremoniał pożarniczy, naukę pływania, szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, udział w zawodach sportowo – pożarniczych, kurs z zakresu szkolenia podstawowego dla strażaków ratowników OSP), humanistyczny (uczeń uczestniczy w spektaklach teatralnych, zajęciach z edukacji filmowej, konkursach, akcjach plastycznych), politechniczny (przedmiotem dodatkowym są podstawy komputerowego wspomagania projektowania CAD) i biologiczno-chemiczny (przygotowujący do studiów uniwersyteckich, medycznych i inżynierskich).

Technikum nr 1 w ZS oferuje najszerszą ofertę spośród szkół ponadgimnazjalnych powiatu kłobuckiego. Kształci w zawodach: technik budownictwa, technik ekonomista, technik usług fryzjerskich, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych. Od nowego roku szkolnego proponuje się nowy kierunek kształcenia - technik cyfrowych procesów graficznych, którego absolwent może pracować m.in. w agencjach reklamowych, firmach wydawniczych i internetowych, drukarniach cyfrowych. Uczeń technikum może wybrać dodatkowo jeden z przedmiotów: „Edukacja ogólnopolicyjna” lub „Edukacja pożarnicza”.

Szkoła organizuje miesięczne praktyki zawodowe dla uczniów szkół średnich w firmach, urzędach, ośrodkach wczasowych w kraju i za granicą (w ramach projektu systemowego Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo, realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). Po raz kolejny we wrześniu tego roku szkolnego uczennice przygotowujące się do pracy w zawodzie technika usług fryzjerskich przebywały na praktyce we Włoszech, przyszli technicy żywienia spędzili miesiąc na praktyce we Francji, a w październiku uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych kształcących się w zawodzie technik informatyk, technik mechanik i technik logistyk uczestniczyli w praktykach zawodowych w Grecji.

Osobom zainteresowanym nauką w szkole zawodowej proponuje się jeden z czterech zawodów: kucharza, ślusarza, mechanika pojazdów samochodowych, montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Ważną informacją jest fakt, iż Zespół Szkół nr 1 w Kłobucku posiada akredytację do przeprowadzania egzaminów dla wszystkich zawodów, w których kształci, czyli zdają u siebie!

Uczniowie ZS nr 1 przedstawiali swoim młodszym kolegom liczne prezentacje multimedialne, filmy, gry planszowe związane z oferowanymi kierunkami kształcenia, m.in. drukarkę 3D. Zaproszono na degustację ciasta, kawy, herbaty, kanapek i żurku – potraw  przygotowanych przez  klasy gastronomiczne. Gości częstowano również jabłkami, dostarczanymi do szkoły w ramach programu Warunki uczestnictwa w mechanizmie „Dalsze tymczasowe wsparcie producentów owoców i warzyw”.

Miłym akcentem DNI OTWARTYCH było spotkanie z absolwentami szkoły, którzy reklamowali odwiedzającym poszczególne klasy liceum i technikum. Gimnazjaliści mogli obejrzeć nowoczesne pracownie przedmiotowe, w tym: symulacyjną pracownię ekonomiczną, pracownię do nauczania technik komputerowego projektowania i programowania (CAM, CAD, CNC), pracownie fryzjerskie, pracownię technologii żywienia z salą obsługi konsumenta, warsztaty szkolne z działami: samochodowym, mechanicznym, budowlanym i diagnostyki pojazdowej. Od września 2016 roku trwa modernizacja pracowni warsztatowych (pracownia projektowania i programowania CNC, pracownia modelowania i projektowania 2D i 3D, pracownie obrabiarek skrawających: konwencjonalnych i sterowanych numerycznie CNC) ze środków Europejskiego Fundusz  Społecznego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu  Północnego.

W szkole realizowany jest również projekt „Wykwalifikowany absolwent, czyli zwiększenie potencjału edukacyjnego Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku”. Głównym celem jest wzrost zatrudnienia wśród absolwentów Technikum nr 1, poprzez wprowadzenie na rynek pracy w pełni wykwalifikowanego potencjalnego pracownika posiadającego wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie obsługi maszyn i urządzeń produkcyjnych wykorzystujących nowoczesne technologie, zwłaszcza programowanie numeryczne CNC, dlatego podpisano listy intencyjne z okolicznymi przedsiębiorstwami. Dyrekcja szkoły podpisała także porozumienie z nowoczesnym zakładem produkcji form wtryskowych i ciśnieniowych ZABOROWSKI, które rozpoczyna współpracę polegającą na przeprowadzaniu zajęć praktycznych dla uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik.

Targi edukacyjne w ZS nr 1 odwiedziło ok. 230 uczniów z gimnazjów powiatu kłobuckiego i pajęczańskiego. Podczas DNI OTWARTE w szkole gościli Starosta Powiatu Kłobuckiego – p. Henryk Kiepura, Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego – p. Maciej Biernacki i Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej p. Joanna Kulejewska.

Szczególnym zainteresowaniem gości cieszyły się pokazy sprawnościowe w wykonaniu uczniów z klas ogólnopolicyjnych: grapplingu (walki na chwyty do poddania przeciwników), boksu, zapasów i MMA (mieszanych sztuk walki).  Poznali także zasady bezpieczeństwa przy udzielaniu pierwszej pomocy, podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Zespół Szkół Nr 1 w Kłobucku może pochwalić się także tytułem najbardziej usportowionej szkoły powiatu kłobuckiego 2015/2016 roku. Uczniowie mogą realizować swoje zainteresowania poszczególnymi dyscyplinami sportowymi, uczestnicząc w wybranych SKS-ach, np. tenisa stołowego (zwycięstwo chłopców w półfinale mistrzostw Śląska i III m. dziewcząt, I m. chłopców i II m. Dziewcząt w XVII Drużynowych mistrzostwach powiatu Kłobuckiego SZS szkół ponadgimnazjalnych), piłki siatkowej (mistrzynie XI Powiatowych Mistrzostw ULKS-ów) czy nożnej (zwycięstwo w V Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Starosty Kłobuckiego – ORLIK 2016; I m. w Noworocznym Turnieju Zrzeszenia LZS w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt).

Ze szczegółową ofertą i zasadami rekrutacji można zapoznać się na stronie internetowej szkoły. Zainteresowanym podajemy adres: www.zsnr1-klobuck.edu.pl.