do góry
ikonaInwestycje Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego Województwa ŚląskiegoikonaOgłoszenie o naborze wniosków o przyznanie stypendium dla studentów uczelni medycznych kierunku lekarskiegoikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022ikonaInformacja dotycząca bezpośredniej obsługi interesantówikonaCud zjednoczenia - Bitwa Warszawska
Strona główna Aktualności

Artyści zwiedzają Golgotę Jasnogórską wotywne dzieło Jerzego Dudy Gracza malarza polskiego

14 Październik 2021
kategoria:
Aktualności

W sobotę 9 października 2021 r. artyści, uczestnicy Pleneru Malarskiego „Powiat Kłobucki – Okno na świat” zwiedzili „Golgotę Jasnogórską” wspaniały cykl obrazów autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, współczesnego artysty pochodzącego rodem z Częstochowy.  „Golgota Jasnogórska” to jego dar wotywny dla klasztoru na Jasnej Górze, który został poświęcony 8 września 2001 roku i zawisł ponad Kaplicą Matki Bożej, nad Salą Rycerską, przez którą prowadzi wejście do Golgoty. Została namalowana z okazji obchodów Jubileuszu Chrześcijaństwa i umiejscowiona w tzw. przybudówce nad Kaplicą Matki Bożej.

„Golgota Jasnogórska” jest dziełem bardzo przejmującym. Wzbudziła różnorodne emocje wśród uczestników pleneru. Artystów zachwycił kunszt malarski Mistrza, który sam określił "Golgotę" jako "najtrudniejszą pracę życia". To niezwykle fascynujące, jak podkreślali artyści, mieć możliwość zobaczenia dzieła, tym bardziej, że jako malarze, plastycy w pracy artystycznej wzorują się na mistrzach dawnych i współczesnych.