do góry
ikonaInwestycje Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego Województwa ŚląskiegoikonaOgłoszenie o naborze wniosków o przyznanie stypendium dla studentów uczelni medycznych kierunku lekarskiegoikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022ikonaInformacja dotycząca bezpośredniej obsługi interesantówikonaCud zjednoczenia - Bitwa Warszawska
Strona główna Aktualności

Chór Filharmonii Częstochowskiej gościnnie w powiecie kłobuckim

14 Październik 2021
kategoria:
Aktualności

„Muzyka w Świątyniach” to wyjątkowa, mistyczna podróż w czasie, odbywająca się przy kojących dźwiękach sakralnej muzyki chóralnej. Odbywa się rokrocznie w Częstochowie od 2018 r., ale tym razem zawitała również do powiatu kłobuckiego.
Każdy z koncertów w ramach „Muzyki w Świątyniach” buł unikatowy i niepowtarzalny. Przenosił publiczność w świat historii, która namacalna jest we wnętrzach niezwykłych Świątyń. Ta niecodzienna wędrówka przybliżyła mieszkańcom powiatu wydarzenia z przeszłości, które kształtowały nasze dzieje, zwróciła uwagę na skarby architektury obok których na co dzień przechodzimy niemal obojętnie.

Specjalnie zaprojektowane oświetlenie wydobyło warte uwagi detale kościołów i stworzyło dla publiczności wyjątkowo otoczenie, które pozwoliło na nowo spojrzeć na wiekowe zabytki powiatu kłobuckiego i w tej aurze rozkoszować się dźwiękami pięknej muzyki.
Wykonawcami koncertów był Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka – zespół, który od lat znajduje się w czołówce polskich zespołów wokalnych prezentując bardzo wysoki poziom artystyczny w każdym z realizowanych przedsięwzięć. Publiczność usłyszała zachwycające perły muzyki sakralnej – zarówno polskiej, jak i europejskiej.

Pierwszy z koncertów odbył się 12 października o 18:00 w Kościele św. Mikołaja w Truskolasach. Objęty został honorowym patronatem Starosty Kłobuckiego Henryka Kiepury oraz Wójta Gminy Wręczyca Wielkiej – Tomasza Osińskiego.
Drugi koncert wybrzmiał w Sanktuarium w Dankowie dzień później – 13 października, również o 18:00. Objęty został honorowym patronatem Starosty Kłobuckiego Henryka Kiepury oraz Wójt Gminy Lipie – Bożeny Wieloch.

Na zorganizowane koncerty licznie przybyli mieszkańcy z terenu całego powiatu ale również zaproszeni goście – członkowie Zarządu Powiatu Kłobuckiego, wójtowie, burmistrzowie, prezesi OSP oraz wielu innych.
Koncerty dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.