do góry
ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!

Znicz Kłobuck zwycięzcą Piłkarskich Janków na Stadionie Śląskim

05 Listopad 2020
kategoria:
Sport
 

19 września 2020 r. piłkarskie boiska wokół Stadionu Śląskiego w Chorzowie zapełniły się młodymi adeptami piłki nożnej, uczestnikami III Wojewódzkiego Turnieju Mini-Piłki Nożnej Orlików E1 (2010 r i młodsi) pod nazwą „Wakacje z piłką – szukamy piłkarskich Janków”.

W stawce 19 uczestniczących drużyn triumfowali piłkarscy 10-latkowie Znicza Kłobuck, których seniorski zespół z powodzeniem od dwóch lat występuje na IV-ligowych boiskach.

W pojedynku finałowym podopieczni Tomasza Radosa po dwóch bramkach Tymka Dąbrowskiego i Kacpra Balla pewnie 4:0 pokonali LKS Mizerów. W turnieju uczestniczyli także piłkarze KS Panki i Liswarty Krzepice.

Rozgrywany po raz trzeci z rzędu piłkarski turniej rozpoczęło wspólne (piłkarze, trenerzy, opiekunowie, rodzice itp.) zwiedzanie monumentalnego Stadionu Śląskiego.

Młodzi adepci futbolu mieli okazję chociaż na chwilę poczuć atmosferę m.in. piłkarskiej szatni w której przebierają się ich idole: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek.

Piłkarską imprezę rozpoczął wspólny przemarsz podczas którego gościom honorowym, organizatorom oraz kibicom zaprezentowali się wszyscy, którzy z dumą nieśli okazałe tabliczki z nazwami swoich drużyn. Imprezę otworzył Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a jej pomysłodawca, czyli prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Katowicach Andrzej Sadlok przypomniał jej najważniejszą ideę i piłkarskie przesłanie życząc jednocześnie, aby mieli więcej szczęścia i możliwości niż utalentowany pod względem muzycznym Janko Muzykant (z noweli laureata Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza), a ich piłkarski talent pozwolił im w przyszłości zagrać w piłkarskiej Reprezentacji Polski i z nią powrócić na znajdujący się nieopodal Stadion Śląski.

Na uroczystym otwarciu obecni byli przedstawiciele partnerów piłkarskiego turnieju m.in. Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach Henryk Kula, radny Sejmiku Śląskiego Bartłomiej Kowalski oraz członkowie Zarządu Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS Grzegorz Garbaciak, Janusz Ciołczyk i Henryk Pasko.

Spiker imprezy Stanisław Wrzesiński przypominał w międzyczasie wiele ciekawych informacji, wydarzeń czy anegdot związanych z historią oraz teraźniejszością Stadionu Uczestniczące drużyny (w składach których zaprezentowały się również młode piłkarki) rywalizowały w eliminacjach grupowych na sześciu boiskach równocześnie w sześciu grupach systemem „każdy z każdym”.

Po eliminacjach grupowych na piłkarskim placu pozostawali jedynie triumfatorzy grup, którzy w wyniku losowania utworzyli w II fazie turnieju dwie kolejne trzyzespołowe grupy, w których drużyny rywalizowały również systemem „każdy z każdym” o możliwość gry, o miejsca I – VI w całej piłkarskiej imprezie. Pozostałe drużyny (trzynaście) oczywiście nie powróciły do swoich macierzystych klubów z tzw. „pustymi rękami”. Podczas dekoracji z ich udziałem każda drużyna została uhonorowana pamiątką statuetką Piłkarskiego Janka (wizerunek Janko Muzykanta grającego na skrzypcach z piłką przy nodze), dyplomem oraz workiem pełnym piłek. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć.

W Wielkim Finale III Wojewódzkiego Turnieju Mini-Piłki Nożnej Orlików E1 (2010 r i mł.) pod nazwą „Wakacje z piłką – szukamy piłkarskich Janków…” zagrali na boisku przed główną trybuną zwycięzcy dwóch grup półfinałowych, czyli Znicz Kłobuck i LKS Mizerów. Zresztą podopieczni Tomasza Radosa podczas turniejowej rywalizacji odnieśli komplet pięciu zwycięstw. Najpierw w eliminacjach grupowych grając na boisku z nawierzchnią trawiastą 5:4 pokonali LZS Gardawice, a następnie 5:3 LKS Brzeźce zajmując pierwsze miejsce w VI grupie.

W turniejowych półfinałach (tym razem na boisku ze sztuczną trawą) 5:1 zwyciężyli Strumień Polanka Wielka oraz 2:0 Olimpijczyka Gilowice, a w pojedynku finałowym 4:0 LKS Mizerów. W spotkaniu o trzecie miejsce Olimpijczyk Gilowice pokonał Ciężkowiankę Jaworzno.

Na piłkarskiej imprezie licznie reprezentowane były media tj. Telewizja i Radio Katowice, Dziennik Zachodni z szefem działu sportowego Jackiem Sroką, Dziennik „Sport” z redaktorem Andrzejem Grygierczykiem i Komisja Medialna ŚlZPN w Katowicach z Dorotą i Jerzym Dusikami. Ponadto obecna podczas całej imprezy stacja telewizyjna Canal+ w audycji „Ekstraklasa po godzinach” przeprowadziła z turnieju reportaż. Andrzej Sadlok (który od wielu lat jest również prezesem LKS-u Pasjonat Dankowice) ma wielką nadzieję, że kolejna edycja turnieju odbędzie się nie tylko za rok, ale że być może przerodzi się w trzecią ogólnopolską piłkarską imprezę Zrzeszenia LZS (podobnie, jak Mała i Duża Piłkarska Kadra Czeka których historię przedstawił sekretarz turnieju Jan Krok) i będzie miała kilka etapów: od powiatowego, poprzez wojewódzkie z ogólnopolskim finałem z udziałem szesnastu najlepszych drużyn na głównej murawie Stadionu Śląskiego).  Co najważniejsze, być może piłkarska impreza Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS na Stadionie Śląskim doczeka się za kilka lub kilkanaście lat pierwszych „Piłkarskich Janków”, a być może wśród nich będzie filigranowy Michał Grot ze Znicza Kłobuck, który głównemu organizatorowi, a w przeszłości piłkarzowi i trenerowi Andrzejowi Sadlokowi spośród wszystkich uczestników najbardziej przypominał utalentowanego muzycznie (w tym przypadku pod względem piłkarskim) Janko Muzykanta…

Nasz Powiat Kłobucki wspólnie z Powiatowym Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe corocznie organizuje eliminacje powiatowe Piłkarskich Janków.

Na stronie organizatora  www.lzs.slask.pl w Aktualnościach są komunikaty końcowe, wyniki oraz liczne zdjęcia i filmy.