do góry
ikonaCud zjednoczenia - Bitwa WarszawskaikonaZagrożenie koronawirusem w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

XV Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego

01 Październik 2020
kategoria:
Aktualności
 

Na widowni piętnastej już edycji Festiwalu Folklorystycznego naszego powiatu, ważnego dla lokalnej kultury i tradycji wydarzenia, znaleźli się reprezentujący samorząd Powiatu - Starosta Kłobucki Henryk Kiepura i Wicestarosta Zdzisława Kall. Powiat Kłobucki, jak co roku znalazł się w gronie organizatorów imprezy, tradycyjnie wspierając ją finansowo.

W bieżącym roku, mimo ograniczeń spowodowanych wskazaniami i przepisami sanitarnymi doby epidemii, do konkursu przystąpiło 15 zespołów śpiewaczych, 8 solistów i 3 zespoły przedstawiające scenki obrzędowe.

Występy oceniała, nagradzając najlepsze z nich, komisja w składzie: Elżbieta Miszczyńska – etnograf Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Magdalena Bogacz – Inspektor w Wydziale Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku, Krystyna Koziołek – pedagog, reżyser teatralny, Ewa Pięta – pedagog, muzyk, instruktor gry na instrumentach dętych, Anna Chybalska – muzyk, instrumentalista, nauczyciel gry na fortepianie.

Komisja zdecydowała, że na GRAND PRIX festiwalu, zasłużył zespół „Grodzianie” z Grodziska, startujący w kategorii zespołów śpiewaczych.

W kategorii scenka rodzajowa najlepiej oceniono występ zespołu KGW Wręczyca Wielka, ze scenką pod nazwą „Kiszenie kapusty”.

Wszyscy zebrani,  uczestnicy i widzowie mogli się na własne oczy (i uszy) przekonać, że żyją jeszcze, a nawet całkiem dobrze się mają, lokalne zwyczaje, gwara i dialekt. Największe zasługi na polu ich kultywowania, pielęgnowania i  promowania mają wspierane przez samorząd powiatowy Koła Gospodyń Wiejskich i placówki takie jak wręczycki GOK. Daje to  nadzieję, że uda się zachować lokalne zwyczaje i kulturę oraz przekazać je kolejnym pokoleniom.

Prócz Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej, gospodarza i głównego organizatora razem z Powiatem Kłobuckim, współorganizatorem przeglądu było Stowarzyszenie PROM na Rzecz Rozwoju, Wspierania Kultury, Sportu i Turystyki Gminy Wręczyca Wielka.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Zapraszamy za rok, na kolejną edycję!