do góry
Strona główna Aktualności

XII Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego

22 Wrzesień 2017
kategoria:
Aktualności

17 września w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej na XII Festiwalu Folklorystycznym Powiatu Kłobuckiego spotkali się artyści amatorzy z naszego powiatu.

W przeglądzie zorganizowanym wspólnym staraniem Starostwa Powiatowego w Kłobucku, wręczyckiego Stowarzyszenia "PROM" na rzecz rozwoju, wspierania kultury, sportu i turystyki Gminy Wręczyca Wielka oraz Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej zaprezentowało się 14 zespołów śpiewaczych, 3 obrzędowe oraz 8 solistek. Festiwal to jedno z  przedsięwzięć, dzięki któremu udaje się podtrzymać zainteresowania i szacunek do zwyczajów i twórczości ludowej, pomaga przetrwać i upowszechnić znajomość lokalnych dialektów i gwary z naszego regionu. Największe zasługi na tym polu mają lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, promowanie twórczości ludowej.

Wykonawców oceniało jury w składzie: Robert Garstka – etnograf Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, Ewa Pięta – nauczyciel muzyki i gry na instrumentach dętych drewnianych, Dorota Janik – nauczyciel muzyki i śpiewu. Efekt prac jury publikujemy w załączonym zestawieniu.

Na widowni festiwalu, znalazł się reprezentujący samorząd powiatowy Starosta Kłobucki Henryk Kiepura.