do góry
ikonaFILM "Tego nie można zapomnieć" - rozmowa z kpt. Zygmuntem Grzybowskim ikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Wyszkolili młodych ratowników

03 Marzec 2015
kategoria:
Aktualności

4 minuty... 240 sekund... To czas, w którym osoba, jeśli nie otrzyma natychmiastowej pomocy, może odejść. 6 godzin... 21600 sekund... To czas potrzebny na przygotowanie człowieka do świadomego i odpowiedzialnego działania ratującego ludzkie życie.” - tak rozpoczyna się list z sanktuarium w Mrzygłodzie, który kłobucki Zespół Szkół nr 2 otrzymał jeszcze jesienią ubiegłego roku. Nie był to jednak zwykły list, ale zaproszenie do udziału w kursie pierwszej pomocy.

- Na takie wezwanie nie sposób nie odpowiedzieć – przyznają zgodnie Michał Kowalik i Milena Kościelniak, nauczyciele ZS 2. - Pierwsza pomoc to tematyka, którą zawsze i wszędzie warto przypominać – dodają.

Aby jednak zakwalifikować się do projektu, trzeba było najpierw trochę się wysilić. Młodzież miała za zadanie stworzyć plakat, który wziął udział w konkursie „Nie bój się pomóc”. Plakat, zarówno przekazem jak i hasłem, miał, jak określili organizatorzy, „reklamować pierwszą pomoc”. W ZS nr 2 tego zadania podjął się Dominik Klimas, uczeń II klasy Technikum. Jego praca spodobała się komisji. Dzięki temu już w październiku okazało się, że szkoła zakwalifikowała się do projektu „ABC młodego ratownika”, którego organizacji podjęło się mrzygłodzkie sanktuarium.

Każdy z uczestników miał okazję przećwiczyć podstawowe czynności, związane z ratowaniem życia, a o szczegóły mógł dopytać któregoś z trójki sympatycznych prowadzących. Na koniec do rąk kursantów powędrowały oficjalne certyfikaty.

W ramach nagrody za świetny plakat Dominika, w naszej szkole z udziału w darmowym kursie skorzystało ostatnio blisko czterdzieści osób – mówią nam nauczyciele. - Sześciogodzinne szkolenie, połączone z pracą na fantomach, to dla młodych ludzi cenne doświadczenie. Oby ta wiedza nigdy nie była im potrzebna. Chcemy jednak, żeby w trudnej sytuacji umieli się zachować i nie bali się pomóc.