do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Wyjazd studyjny z Powiatu Kłobuckiego na Ukrainę

09 Październik 2019
kategoria:
Aktualności
 

Dla uczczenia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, Starostwo Powiatowe w Kłobucku, w dniach
2 - 4 października 2019 roku, zorganizowało wyjazd studyjny na Ukrainę. Była to kontynuacja kontaktów nawiązanych podczas wizyty w Powiecie Kłobuckim władz samorządowych miasta i regionu Równe oraz Towarzystwa Kultury Polskiej z tego regionu. W wyjeździe, którego punktami docelowymi był Lwów i Równe,  brali udział uczniowie, opiekunowie ZS Nr 1, ZS w Krzepicach, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kłobucku z Wicestarostą Zdzisławą Kall, młodzież i samorządowcy z Gmin Popów, Miedźno, Krzepice, Lipie, Wręczyca Wielka oraz członkowie Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego z Miedźna. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu brali udział w spotkaniu samorządowym w Sichowskiej Rejonowej Administracji we Lwowie. Spotkanie było poświęcone wymianie doświadczeń samorządowych oraz ewentualnej przyszłej współpracy w zakresie wymiany młodzieży. Następnie, uczestnicy wyjazdu odwiedzili Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Podczas naładowanej emocjami i wzruszającej wizyty, na tej słynnej polskiej nekropolii, młodzież oddała hołd wielkim Polakom i obrońcom Lwowa, składając na mogiłach kwiaty i znicze.             
Realizując dalsze punkty programu wyjazdu na Ukrainę, uczestnicy wycieczki zapoznali się z bogatą historią i zabytkami miasta Równe. W szczególny sposób, przedstawiciele miejscowego Towarzystwa Kultury Polskiej, omówili historię Wołyńskiej Brygady Kawalerii, najważniejszej jednostki wojska polskiego, spośród uczestniczących 1 września 1939 roku w obronie Ziemi Kłobuckiej, przed agresorem niemieckim, w bitwie pod Mokrą. Przybyli z Wołynia ułani i strzelcy konni Wołyńskiej Brygady Kawalerii, w pierwszych dniach września 1939 roku, skutecznie stawiali opór oddziałom niemieckiej 4 Dywizji Pancernej. W działaniach zaporowych i opóźniających marsz Wermachtu na Warszawę, zadali wówczas Niemcom wielkie straty w ludziach i w sprzęcie. Niestety zginęło również  wtedy ok. 400 ułanów z Wołyńskiej Brygady Kawalerii, ponieśli śmierć na kłobuckiej ziemi jako prawdziwi patrioci. Obecność uczestników wycieczki w  mieście  Równem to lekcja żywej historii i oddanie czci dla żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii.          
W dalszej kolejności, wycieczka odwiedziła miasto Ostróg i tamtejsze  Liceum Wojskowe, które  szczególnie spodobało się naszej młodzieży. Ciekawy obiekt, o bogatej historii to także Państwowy Uniwersytet Akademii Ostrowskiej z piękną Biblioteką. W ostatnim etapie, uczestnicy wycieczki zwiedzali zabytki Lwowa. Wyjazd studyjny do Lwowa i Równego to ciekawe doświadczenie dla polskiej i ukraińskiej strony. Z pewnością  zaowocuje dalszą  współpracą.     
Przyszłość trzeba budować, inwestując w młodzież oraz w poszanowaniu tożsamości a także w oparciu o nadrzędne pokojowe zasady.