Uroczystości patriotyczne w Kłobucku

28 Lipiec 2020

Projekt wmurowania tablicy, która upamiętnia polskich bohaterów Bitwy Warszawskiej – zarówno żołnierzy, którzy nie szczędzili krwi w walce, ale także determinację, odwagę i rozsądek  w kierowaniu polskim rządem, przez Wincentego Witosa w trudnym czasie rosyjskiej ofensywy na stolicę Polski, to efekt starań mieszkańców powiatu, którym patronowali samorząd Powiatu Kłobuckiego, na czele ze Starosta Henrykiem Kiepurą oraz działacze lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.    Uroczystego odsłonięcia tablicy, po mszy świętej w intencji Wincentego Witosa, którą  celebrował ks prałat płk. dr Wiesław Korpeta, dokonali: Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska, Prezes PSL - Władysław Kosiniak Kamysz, Starosta Kłobucki - Henryk Kiepura, Przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego - Zbigniew Pilśniak oraz członkowie Komitetu Społecznego - Władysław Owczarek i Jan Jeziorski.

W uroczystościach, które zakończyły, utrzymane w patriotycznym duchu, występy artystyczne w kłobuckim Miejskim Ośrodku Kultury, uczestniczyli także, m.in. Stanisław Gmitruk – radny Sejmiku Śląskiego, Wicestarosta Kłobucki Zdzisława Kall, Członkowie Zarządu Powiatu Maciej Biernacki i Józef Borecki, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Szewczyk, radni Rady Powiatu: Aneta Kiepura, Jerzy Kiepura, Justyna Strzelczyk, Marek Sawicki, Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Burmistrz Krzepic Krystian Kotynia, Wójt Popowa Jan Kowalik, Przewodniczący Rady Gminy Opatów  Mirosław Szewczuk, Zastępca Wójta Wręczycy Wielkiej Bogusław Głąb,  płk Józef Sowa Prezes Zarządu Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką w Częstochowie, kombatanci, harcerze z kłobuckiego hufca ZHP, poczty sztandarowe i delegacje wielu organizacji i instytucji, w tym policjantów, strażaków, stowarzyszenia górników, młodzież szkolna, działacze ludowi z PSL oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu.

Wszyscy, w podniosłej uroczystości oddali hołd naszym bohaterskim przodkom z czasów wojny polsko – bolszewickiej.

Chwała Premierowi Rządu Obrony Narodowej
Chwała Bohaterskim Żołnierzom z 1920 roku