do góry
ikonaInwestycje Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego Województwa ŚląskiegoikonaOgłoszenie o naborze wniosków o przyznanie stypendium dla studentów uczelni medycznych kierunku lekarskiegoikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022ikonaInformacja dotycząca bezpośredniej obsługi interesantówikonaCud zjednoczenia - Bitwa Warszawska
Strona główna Aktualności

Uroczyste podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku

12 Kwiecień 2018
kategoria:
Aktualności
 

Dnia 9 kwietnia 2018 roku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku odbyło się uroczyste podsumowanie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym udział wzięli: Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wicestarosta Maciej Biernacki, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku Joanna Kulejewska oraz dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie.

Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Programu, Zespół Szkół Nr 3 złożył w październiku 2016r. do Starostwa Powiatowego w Kłobucku. Kwota dofinansowania wyniosła 12 000 zł, natomiast wkład własny organu prowadzącego 3 000 zł. W sumie, szkoła otrzymała 15 000 złotych. Za pozyskane środki zakupiono 1064 książki, w tym 70 audiobooków. Nowości wzbogaciły działy literatury pięknej, beletrystyki młodzieżowej, lektur szkolnych, poezji, biografii i autobiografii, książek o tematyce podróżniczej i rozwijających hobby oraz poradników psychologicznych.

Od czerwca do grudnia 2017 roku w szkole podejmowano działania wynikające z Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, w związku z którym m.in. włączono się w ogólnopolską akcję krzewienia czytelnictwa Jak nie czytam, jak czytam, organizowano spotkania autorskie i warsztaty z przysposobienia bibliotecznego oraz popularyzowano ideę bookcrossingu. Każdy oddział klasowy zrealizował dodatkowo wybrany przez siebie projekt czytelniczy, którego efektami podzielił się z całą społecznością szkolną.

Szkolny koordynator Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Pani Magdalena Klimaszewska, zwróciła uwagę na pozytywne efekty realizacji projektu, tzn.: wzbogacenie biblioteki szkolnej w nowości wydawnicze i książki atrakcyjne dla młodego czytelnika, podniesienie poziomu zainteresowania książką i biblioteką, uatrakcyjnienie sposobu realizacji zajęć z edukacji czytelniczej i informacyjnej, poprzez zacieśnienie współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Kłobuck im. Jana Długosza w Kłobucku oraz umożliwienie młodzieży udziału w ciekawych wydarzeniach o charakterze czytelniczo – kulturalnym i zwiększenie roli biblioteki szkolnej w realizacji procesu dydaktyczno – wychowawczego szkoły.