do góry
ikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Uczniowie III LO im. K. Kosińskiego w Kłobucku i Kresowiacy w projekcie „Polskie rodziny w teatrze życia”

03 Grudzień 2018
kategoria:
Aktualności

W dniach od 09 do 16 listopada 2018 uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku wraz z uczniami litewskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach wzięli udział w międzynarodowym projekcie „Polskie rodziny w teatrze życia”. Projekt ten był współfinansowany przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i odbył się w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego oraz we Wrocławiu.

Celem projektu było:

  • rozwijanie świadomości historycznej uczestników z wykorzystaniem aktywnych i interaktywnych metod pracy;
  • uruchomienie dialogu międzypokoleniowego w rodzinach poprzez zachęcenie uczestników do rozmów np.: z rodzicami, dziadkami o rodzinnych losach;
  • umożliwienie uczestnikom polonijnym i uczestnikom z Polski uczenia się od siebie nawzajem, m.in.: poprzez poznawanie historii poszczególnych rodzin.

Zadaniem uczestników projektu było przeprowadzenie rozmów z rodzicami, dziadkami, pradziadkami, innymi krewnymi i zebranie historii, ciekawostek związanych z własną rodziną. W odniesieniu do historii rodzinnych nie chodziło o opowiadanie o sprawach tzw. prywatnych. Celem było przede wszystkim zebranie informacji o tym, jak wyglądało życie codzienne w okresie między II RP a przemianami końca lat 80, jak wpływały na nie bieżące wydarzenia. Każdy uczestnik, każda rodzina autonomicznie decydowały, jakimi informacjami chcą się podzielić w ramach projektu.

Dzięki tym opowieściom w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego młodzi ludzie z Polski i Litwy mogli aktywnie, pod okiem animatorów, pracować nad historiami rodzin, które ze sobą przywieźli.

Nie zabrakło warsztatów z tworzenia żywych obrazów, animacji czy emisji głosu.

Chwilą wytchnienia i przerwą podczas warsztatów był dla uczestników wyjazd do Wrocławia, a tam młodzi ludzie podziwiali Racławice Styki i Kossaka, Wyspę Katedralną, wrocławskie krasnale i mosty oraz Stare Miasto. Byli także w Ossolineum, gdzie znajduje się Muzeum „Pana Tadeusza”, przy Uniwersytecie Wrocławskim, a przy Pomniku Ofiar Katynia oddali hołd pomordowanym.

Podczas warsztatów teatralnych młodzież polonijna oraz młodzież kłobuckiego liceum ze Skorupki mogła eksplorować zebrane historie za pomocą dramy. Wchodząc w role i tworząc etiudy uczestnicy przyglądali się poszczególnym historiom, odkrywali ich głębokie znaczenia i szukali powiązań. Zwieńczeniem pracy był spektakl stworzony w oparciu o wypracowane etiudy pod okiem pani reżyser Natalii Nikolskiej. 
Koordynatorzy projektu: Agnieszka Sroka-Adamus, Jolanta Sowa dziękują rodzicom uczestników projektu za pomoc przy zbieraniu historii rodzinnych a także swoim uczniom za pełne zaangażowanie.