do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Rocznica wyzwolenia Kłobucka spod okupacji niemieckiej

28 Styczeń 2020
kategoria:
Aktualności
 

Kłobuckie koło Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych i Zarząd Powiatowo-Miejskim Ligi Obrony Kraju z Kłobucka, zorganizowali w dniu 27 stycznia uroczystość poświęconą 75 rocznicy wyzwolenia Kłobucka spod okupacji niemieckiej.

Na sali sesyjnej Urzędu Miasta w Kłobucku, o czasach wojny opowiadali zaproszonej na uroczystość młodzieży szkolnej i nauczycielom z Zespołu Szkół nr 2 w Kłobucku. jej żyjący świadkowie, mieszkańcy naszego powiatu: zasłużony górnik Franciszek Ochmański i lotnik Jan Puchała. O swoich wspomnieniach i refleksjach dotyczących wojny i jej czasów, opowiedział zebranym, płk Józef Sowa – Prezes Zarządu Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką z Częstochowy. Wykład wygłosił także, Tadeusz Syguda, autor książki o wojennej historii Kłobucka.

Wyświetlono także wzruszający film, pochodzący z zasobów archiwalnych Starostwa Powiatowego, w którym niedawno zmarły kpt Zygmunt Grzybowski, wieloletni Prezes Koła ZKRPiBWP w Kłobucku, wspomina czasy wojny, okupacji oraz pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Wśród zaproszonych gości, na widowni znaleźli się m.in.  Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Wicestarosta Zdzisława Kall, Sekretarz Gminy Kłobuck Sylwia Piątkowska, Andrzej Brzózka, historyk amator i działacz Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka oraz major Jan Trzciński Prezes Zarządu Koła ZKRPiBWP w Częstochowie. Uroczystość prowadził chor. Józef Chyra, Prezes kłobuckiego LOK. Artystycznym dopełnieniem rocznicowej uroczystości było wykonanie kilku patriotycznych pieśni przez przedstawicieli chóru Con Amore z Wręczycy Wielkiej oraz wiersz, w  wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół nr 2.

Podczas uroczystości płk Józef Sowa wręczył Wicestaroście Zdzisławie Kall medal i dyplom, przyznany przez Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką, za jej zaangażowanie na rzecz kultywowania pamięci o poległych w czasie II wojny światowej żołnierzach i mieszkańcach regionu, aktywną i wieloletnią troskę o  pomniki i groby oraz skuteczne przekazywanie tej tradycji pokoleniom młodzieży.