do góry
ikonaPraca aptek od dnia 01.04.2024 r.
Strona główna Aktualności

Profilaktyka czerniaka w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Kłobuckiego

18 Czerwiec 2021
kategoria:
Aktualności

Szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez Powiat Kłobucki, przy współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie zakończyły pierwszą edycję Programu profilaktyki czerniaka.

Od 2018 roku SKN ONKOMA ściśle współpracując z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, realizuje ww. Program, tym samym pełniąc funkcję organizatora oraz koordynatora ogólnopolskiego. Podejmowane działania wpisują się w obszar drugi Narodowej Strategii Onkologicznej przyjętej przez uchwałę nr 10 Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 roku tj. Inwestycje w edukację, prewencja pierwotna i styl życia – Ograniczanie zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie profilaktyki pierwotnej nowotworów. Zrealizowanie założonych celów w powyższym obszarze możliwe było  m.in. poprzez rozszerzenie w 2020 roku zakresu prowadzonej powszechnej edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia poprzez wprowadzenie zajęć o zdrowiu w szkołach np. w ramach godzin z wychowawcą.

W tegorocznej, jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+ postanowiono poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, został przygotowany film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.

W ramach Programu w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Kłobuckiego opracowane zostały scenariusze zajęć lekcyjnych wraz z całą niezbędną obudową dydaktyczną – ulotka, plakat, materiały dla nauczycieli, film na temat samobadania skóry. Realizatorami programu byli nauczyciele biolodzy, pielęgniarki szkolne, pedagodzy szkolni lub wychowawcy poszczególnych klas w ramach godziny wychowawczej. Po zakończeniu realizacji Programu uczniowie poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętności przeprowadzenia samobadania skóry , czy też zróżnicowanych zmian podejrzanych o charakterze nowotworowym ze zwykłymi znamionami na postawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”).

W ciągu ostatnich 10 lat, wiedza Polaków nt. czerniaka i czynników ryzyka sprzyjających jego rozwojowi znacząco wzrosła – wynika z badania opinii przeprowadzonego w maju 2020 roku przez dom badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Novartis i Akademii Czerniaka w odniesieniu do danych uzyskanych z badania świadomości społecznej zrealizowanego w 2011 roku. Z ogromnym ubolewaniem musimy przyznać jednakowoż, iż rosnąca świadomość nie przekłada się jeszcze na równi na zmianę naszych postaw i odpowiednio częste podejmowanie działań profilaktycznych, które realnie mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia czerniaka.

Biorąc pod uwagę powyższe, z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, iż niniejszy Program koordynowany przez SKN ONKOMA stanowi unikalną oraz prawdopodobnie największą kampanię edukacyjno-informacyjną w skali kraju. Z uwagi na jego ogromną wartość dodaną już teraz zapowiedziano jego kontynuację w roku szkolnym 2021/2022.