Profesor Marian Zembala nowym patronem Liceum Ogólnokształcące w Krzepicach

12 Wrzesień 2023

W dniu 8 września br. o godz. 12.00 w Zespole Szkół w Krzepicach miała miejsce uroczystość nadania imienia Profesora Mariana Zembali i sztandaru Liceum Ogólnokształcącemu w Krzepicach.

Organizatorami uroczystości byli: Powiat Kłobucki, Gmina Krzepice, Zespół Szkół w Krzepicach oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków LO w Krzepicach.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i instytucji samorządowych oraz odśpiewania Hymnu Państwowego.

Nauczyciele prowadzący uroczystość przedstawili rys historyczny szkoły, natomiast Dyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach Pan Grzegorz Mastalerz przedstawił zebranym uzasadnienie wyboru nowego patrona liceum.

Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura i Przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego Pan Zbigniew Pilśniak przekazali na ręce Dyrektora Mastalerza Uchwałę Nr 305/XXXVIII/2023 Rady Powiatu Kłobuckiego z dnia 22 czerwca 2023 r. ws. zmiany imienia Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół z siedzibą w Krzepicach, ul. Ryły 26, 42-160 Krzepice.

Podczas uroczystości nastąpiło uroczyste odsłonięcie popiersia prof. Mariana Zembali. Ostatnią częścią uroczystości było nadanie nowego sztandaru Liceum Ogólnokształcącemu im. prof. Mariana Zembali oraz pożegnanie dotychczasowego. Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Wacław Depo odprawił nabożeństwo poświęcenia nowego sztandaru.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli członkowie rodziny prof. Mariana Zembali: matka Pani Krystyna Zembala, żona Pani Hanna Zembala, jego dzieci wraz z małżonkami oraz wnuki. Wśród dostojnych gości obecnych na uroczystości byli m. in. Jego Ekscelencja Arcybiskup dr Wacław Depo, Proboszcz Parafii p.w. Św. Jakuba Apostoła w Krzepicach ks. Sławomir Masłowski, Proboszcz Parafii p.w. Św. Marcina w Kłobucku ks. Mieczysław Wach, Zastępca Dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ Pani Ewa Kabza, Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium  Oświaty w Częstochowie Pani Alicja Janowska, Starosta Powiatu Kłobuckiego Henryk Kiepura, Starosta Powiatu Częstochowskiego Pan Krzysztof Smela, I Zastępca Prezydenta Miasta Zabrze Pan Krzysztof Lewandowski, Radni Rady Powiatu Kłobuckiego z Przewodniczący Rady Panem Zbigniewem Pilśniakiem na czele, Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego Pani Zdzisława Kall, Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego Pan Józef Borecki, Radni Rady Miejskiej w Krzepicach z Przewodniczącym Rady Panem Mateuszem Klubą na czele, Wójt Gminy Opatów Pan Bogdan Sośniak, Wójt Gminy Panki Pani Urszula Bujak, Wójt Gminy Popów Pan Jan Kowalik, Wójt Gminy Wręczyca Wielka Pan Tomasz Osiński, Sekretarz Powiatu Kłobuckiego Pani Sylwia Tronina, Skarbnik Powiatu Kłobuckiego Pani Katarzyna Kurowska, Sekretarz Gminy Krzepice Pan Zbigniew Sosin, Sekretarz Gminy Lipie Pani Ewa Brzózka, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku Pani Joanna Kulejewska, Dyrekcja Zespołu Szkół w Krzepicach na czele z Panem Grzegorzem Mastalerzem, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków LO w Krzepicach Pan Bogdan Grzyb, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Kłobuckiego, dyrektorzy szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Krzepice, koledzy i koleżanki z klasy prof. Mariana Zembali, nauczyciele, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół w Krzepicach.

Podczas wydarzenia w auli szkoły można było podziwiać wystawę pamiątek po prof. Marianie Zembali oraz dokonać wpisu w kronice liceum.

O godz. 16.00 w Restauracji Karczma Kresowa miała miejsce uroczysta premiera filmu dokumentalnego poświęconego osobie prof. Mariana Zembali, autorstwa red. Pana Sebastiana Zielonki.

Uroczystości nadania imienia Profesora Mariana Zembali i sztandaru Liceum Ogólnokształcącemu w Krzepicach zakończyły się w niedzielę 10 września uroczystą mszą św. w kościele p.w. Św. Jakuba Apostoła w Krzepicach, koncelebrowaną przez ks. Jana Władysława Koźmina i ks. dr Franciszka Dylusa – absolwentów krzepickiego Liceum i przyjaciół prof. Mariana Zembali. We mszy obok najbliższej rodziny nowego Patrona uczestniczyli Starosta Powiatu Kłobuckiego Pan Henryk Kiepura, Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego Pan Józef Borecki, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Kłobucku Pani Joanna Kulejewska, Dyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach Pan Grzegorz Mastalerz, Wicedyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach Pani Agnieszka Borowska, nauczyciele, rodzice i uczniowie krzepickiego liceum, a także licznie zgormadzeni mieszkańcy Krzepic.

Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców oraz Samorządowi Uczniowskiemu Zespołu Szkół w Krzepicach gratulujemy inicjatywy wyboru nowego patrona w osobie prof. Mariana Zembali – wybitnego lekarza i specjalisty, którego dokonania naukowe były wielokrotnie doceniane na arenie międzynarodowej, o czym świadczą liczne odznaczenia i nagrody. Były Minister Zdrowia i Poseł na Sejm VIII kadencji , pionier polskiej transplantologii był bardzo związany z Powiatem Kłobuckim, chętnie wracał w rodzinne strony i spotykał się z młodzieżą uczącą się w tutejszych szkołach oraz z seniorami. Profesor stał się najsłynniejszym ambasadorem ziemi kłobuckiego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Profesor Marian Zembala nowym patronem Liceum Ogólnokształcące w Krzepicach

12 wrzesień 2023 50 zdjęć