do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Prawie 600 nowych książek w Zespole Szkół Nr 2 w Kłobucku

21 Luty 2017
kategoria:
Aktualności

598 nowości książkowych, w tym 190 lektur i 11 audiobooków, do tego 247 uczniów objętych programem i aż 267 wypożyczonych nowych książek. Tak w skrócie przedstawia się Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół nr 2 w Kłobucku.

W poniedziałek 13 lutego w szkole przy 3 Maja odbyło się podsumowanie działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po czterech miesiącach aktywnych działań przyszedł czas na chwilę refleksji.

Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej. Jeszcze w czerwcu przyszły do szkoły dobre wieści – wniosek placówki został zaakceptowany, dzięki czemu ZS nr 2 w Kłobucku otrzymał 12 tys. zł na nowe książki. Wszystko dzięki przystąpieniu do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i przychylności Starostwa Powiatowego w Kłobucku, które zdecydowało się dofinansować projekt kwotą 3 tys. zł. W sumie szkoła zyskała więc 15 tys. zł z przeznaczeniem na zakup nowości czytelniczych.

W poniedziałkowym podsumowaniu udział wzięły władze powiatowe reprezentowane przez Starostę Kłobuckiego Pana Henryka Kiepurę, Wicestarostę Pana Macieja Biernackiego, Członka Zarządu Pana Krzysztofa Nowaka i Panią Joannę Kulejewską Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. Po paru słowach wstępu przyszedł czas na to, co najprzyjemniejsze – książki. Uczestnicy podsumowania z przyjemnością zabrali się do przeglądania regałów z nowościami wydawniczymi, zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. A było co przeglądać, bo tych nowości jest blisko 600! Bardzo szybko okazało się, że każdy znalazłby w tym bogatym księgozbiorze coś dla siebie. To był jednak dopiero początek prezentacji. Podczas dalszej jej części zebrani mieli na przykład okazję dowiedzieć się, jakie projekty czytelnicze zrealizowano w szkole w ramach programu. Było o czym mówić, bowiem odbyło się ich w Dwójce aż jedenaście. Do rąk zebranych trafiła fotoksiążka kucharska „Słodko i słono”, zawierająca przepisy uczniów i ich czytelnicze kulinarne inspiracje. Zanim nastąpił finał, wszyscy mieli okazję obejrzeć także zrealizowany w szkole mannequin challenge z Sienkiewiczem w roli głównej. A na koniec – prawdziwa perełka, której raczej nikt się nie spodziewał. Uczniowie ZS nr 2 w Kłobucku pod wodzą dyrektor Elżbiety Sławuty stanęli w szranki z gośćmi ze starostwa. Starcie było jednak bardzo pokojowe, bo w literackich kalamburach. Okazało się, że pomysłowości nie brakuje i młodszym i starszym, a zabawa zakończyła się dyplomatycznym remisem.

Cały program, choć wymagał mnóstwa pracy ze strony szkolnej biblioteki, zaangażowania nauczycieli, dyrekcji i uczniów, okazał się w Dwójce prawdziwym sukcesem. Najlepiej świadczą o tym liczby wypożyczeń i reakcje uczniów. To bzdura, że młodzież nie chce czytać. Chce, tylko musi mieć co.