do góry
Strona główna Aktualności

Praktyki zawodowe w Grecji zakończone

02 Listopad 2017
kategoria:
Aktualności
 
 

18 października uczniowie szkół technicznych i zawodowych/branżowych, dla których Powiat Kłobucki jest organem prowadzącym, biorący udział w projekcie „Europa, Rozwój, Mechanika” powrócili do Polski po dwutygodniowym pobycie w Grecji.

77 uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku, Zespołu Szkół Nr 2 w Kłobucku i z Zespołu Szkół w Krzepicach, kształcących się w kierunkach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych wraz z opiekunami 15 października wyjechało do Nea Messagala w rejonie Larissa w Grecji.

Projekt „Europa, Rozwój, Mechanika” realizowany był w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” organizowany jest ze środków unijnego programu POWER w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Uczniowie odbywali praktyki zawodowe zbieżne z ich podstawowym kierunkiem kształcenia w nowoczesnych zakładach pracy w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Pobyt obejmował także program kulturowy w tym m.in. wizytę w Meteorach czy wyjazd na Skiatos. Wyjazd był całkowicie bezpłatny i obejmował: transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie a także część kulturalną. Uczniowie otrzymywali także kieszonkowe na swoje wydatki.

Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 136 000 euro.

W najbliższym czasie nastąpi podsumowanie projektu oraz przekazanie uczniom uzyskanych podczas praktyk certyfikatów.

Wyjazd możliwy był dzięki współpracy jaką w ubiegłym roku nawiązał Starosta Kłobucki z Akademickim Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej z siedzibą w Warszawie.

Jest to już druga tego typu inicjatywa organizowana przy współudziale tej organizacji. W poprzednim roku 57 uczniów z Zespół Szkół Nr 1 w Kłobucku również w ramach współpracy z Fundacją odbyło tego typu praktyki w ramach programu ERASMUS+.

Powiat Kłobucki planuje dalszą współpracę z Fundacją i wysyłanie kolejnych grup uczniów ze swoich szkół na praktyki zagraniczne.

Z wizytą studyjną w Grecji – w ramach projektu – spotkali się z młodzieżą przedstawiciele organu prowadzącego – Starosta Henryk Kiepura, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Joanna Kulejewska oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Krzepicach Grzegorz Mastalerz.