ikonaW piątek (29 marca 2024 r.) nie pracuje Starostwo Powiatowe w Kłobucku.

Powiatowa Prezentacja Tradycji Bożonarodzeniowych

12 Grudzień 2017

„Nigdy nie niszczcie przeszłości ołtarzy” – tymi słowami ksiądz prałat Eugeniusz Wieczorek podziękował organizatorom corocznej prezentacji, za troskę oraz kultywowanie polskiej, narodowej i katolickiej tradycji bożonarodzeniowej. Słowa te skierował do  Starosty Kłobuckiego – Henryka Kiepury, Wójta Gminy Opatów – Bogdana Sośniaka i Przewodniczącej Rady Powiatowej Kół Gospodyń Wiejskich – Janiny Koślik.

Powiatowy pokaz świątecznych wyrobów kulinarnych oraz bożonarodzeniowych dekoracji odbył się w bieżącym roku, w sobotę 9 grudnia, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Opatowie. Lokalni wystawcy prezentowali na nim, swoje stoły pełne regionalnych specjałów i świątecznych ozdób.

Swoje wyroby zaprezentowały panie z KGW z Libidzy, Podłęża Szlacheckiego, Zajączek, Truskolas, Dąbrowy, Wapiennika, Opatowa, Janików, Władysławowa oraz z ościennej Nowej Brzeźnicy. Z własną ekspozycją wystąpiły wszystkie powiatowe szkoły średnie a także  przedstawiciele wytwórców i rzemiosła.
Pokaźna liczba uczestników, głównie mieszkańców Opatowa i okolic, to potwierdzenie, atrakcyjności prezentacji. W gronie jej uczestników znaleźli się m.in.: Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego Zbigniew Pilśniak, Wicestarosta Maciej Biernacki, Wójtowie i Burmistrzowie  z gmin naszego powiatu oraz  radni powiatowi.

W części artystycznej pokazu, wystąpiły dzieci z opatowskiej szkoły goszczącej wystawę. Poświęcenia opłatków dokonał Proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny w Opatowie ks. Maciej Woszczyk wraz z księdzem prałatem Eugeniuszem Wieczorkiem. Spotkanie, jak zawsze, miało uroczysty i świąteczny charakter: łamano się opłatkiem, podziwiano pięknie udekorowane stoły oraz wyroby rękodzieła artystycznego, degustowano potrawy i śpiewano kolędy. Każdy mógł skosztować wystawianych „pyszności” a  wszystkie koła KGW, w podziękowaniu za pięknie przygotowane stoły, otrzymały pamiątkowe statuetki i nagrody.

Powiatowa Prezentacja Tradycji Bożonarodzeniowych

12 grudzień 2017 70 zdjęć