do góry
Strona główna Aktualności

Pomoc z Powiatu Kłobuckiego dotarła na Pomorze

23 Sierpień 2017
kategoria:
Aktualności

Mieszkańcy Powiatu Kłobuckiego nie pierwszy już raz zmobilizowali się, by pomóc potrzebującym.  We wtorek 22 sierpnia, na tereny dotknięte zniszczeniami po nawałnicy na Pomorzu, dotarł samochód załadowany darami zebranymi w powiecie kłobuckim.

Samochód w imieniu mieszkańców i samorządu powiatowego, wyekspediowało Starostwo Powiatowe w Kłobucku, które zainicjowało akcję i podjęło się organizacji zbiórki oraz dostarczenia darów.

Od piątku do poniedziałku w Zespole Szkół nr 1 w Kłobucku trwała zbiórka artykułów pierwszej potrzeby. Tam właśnie, przedsiębiorcy, jednostki OSP ale także sami mieszkańcy z naszego regionu dostarczyli m.in. produkty żywnościowe, wodę, środki czystości i chemię gospodarczą, łopaty, siekiery, młotki, ubrania robocze, buty gumowe, rękawiczki, gwoździe, wkręty, plandeki, rynny i wiele innych. Uzbierało się 17 palet - cały samochód o ładowności kilkunastu ton. Dary trafiły do powiatu  kościerskiego z siedzibą w Kościerzynie na Pomorzu, należącego do najbardziej poszkodowanych.         
To trudna do wyobrażenia katastrofa. Leśnicy i ochotnicy udrożnili główne dukty i drogi w lasach, jednak ilość połamanych drzew jest porażająca. To długie, wielokilometrowe odcinki zniszczeń. Dary zostały rozwiezione do czterech jednostek ochotniczych straży pożarnych. Spotkaliśmy się także ze starostą kościerskim, panią Alicją Żurawską – powiedział Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, który razem z Wicestarostą Maciejem Biernackim oraz reprezentującym Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego Andrzejem Wystalskim.

Na miejscu zastaliśmy bardzo umęczonych ludzi, strażaków. Wiele osób wykonało mnóstwo pracy. Nadal na tamtych terenach występuje problem z prądem. Na szczęście działają wszystkie służby, instytucje. Każdy radzi sobie jak może. Myślę, że ludzie stają tam na wysokości zadania. Sporym problemem będą te połamane lasy, które w sporym stopniu były tzw. lasami ”chłopskimi”, czyli prywatnymi, niestety często nieubezpieczonymi. Tam są ludzie naprawdę potrzebujący pomocy. Warto było zorganizować tę zbiórkę. Pomogli w niej ludzie dobrej woli - firmy, osoby prywatne, pracownicy starostwa i radni – przekazał po powrocie Starosta. W zbiórce i załadunku pomagali także druhowie z OSP Zamłynie i OSP Złochowice.

W imieniu samorządu powiatowego, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przekazali dary a także pomagali w ich zbiórce oraz dostawie do poszkodowanych mieszkańców regionu Pomorza.