do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Podsumowanie projektu Erasmus Plus - kierunek Grecja!

16 Luty 2017
kategoria:
Aktualności

Dnia 8 lutego br. w ZS Nr 1 w Kłobucku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Erasmus +. W uroczystości wzięli udział: Starosta Powiatu Kłobuckiego - Henryk Kiepura, Wicestarosta - Maciej Biernacki, członek zarządu - Krzysztof  Nowak, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej w Kłobucku - Joanna  Kulejewska, koordynator projektu Erasmus + z ramienia fundacji PRO FUTURO - Magdalena  Godlewska, dyrekcja ZS Nr 1, opiekunowie, wychowawcy klas,  rodzice oraz  57 uczniów, uczestników projektu.

Praktyki zagraniczne w Zespole Szkół  Nr 1 w Kłobucku realizowane są od 2007 roku w ramach projektu Leonardo da Vinci, a następnie od roku 2014 w ramach projektu Erasmus +. Zagraniczne staże i praktyki zawodowe uczniowie „kłobuckiej jedynki” realizują w różnych krajach europejskich takich jak Francja i Włochy, a w tym roku szkolnym, po raz pierwszy, także w Grecji.

W 2016 roku szkoła realizowała projekty praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus Plus - kierunek Grecja. Pierwszy z nich to projekt: "Praktyka Polskich uczniów za granicą krokiem do wejścia na rynek europejski" Przeznaczony był dla 34 uczniów klas drugich, trzecich i czwartych kształcących się w zawodzie technik informatyk i technik logistyk. Drugi to projekt "Staż zagraniczny szansą dla przyszłych specjalistów w zawodzie mechanik" przeznaczony dla 23 uczniów klasy drugiej i trzeciej kształcących się w zawodzie technik mechanik.

Młodzież  została zakwalifikowana do projektu w drodze rekrutacji, a udział w nim był formą nagrody dla najlepszych uczniów. Wyjazd na praktyki zawodowe poprzedzony był zajęciami kulturalno-pedagogicznymi, lektoratem języka angielskiego i greckiego dla wszystkich uczniów wyjeżdżających do Grecji.

W okresie od 12 października 2016 do 27 października 2016 pięćdziesięciu siedmiu uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Kłobucku wyjechało na praktyki zawodowe do Grecji. Zdobywali tam nowe i poszerzali nabyte w szkole umiejętności i doświadczenia zawodowe. Wyjazd stał się również doskonałą okazją do poznania kultury, historii oraz niezwykłych greckich zabytków, a także przyczynił się do rozwoju językowego wszystkich uczniów zaangażowanych w projekt.

Pobyt na praktykach w Grecji pozostawił w pamięci uczniów niezwykłe wspomnienia. Swoje wrażenia z wyjazdu młodzież  prezentowała w wykonanych przez nich filmach i prezentacjach.

Pobyt na praktykach w Grecji był dla uczniów szansą do poznawania własnych możliwości i przełamania wszelkich barier, okazją do  poznania ludzi, ich zwyczajów i tradycji, warunków pracy i życia w Grecji. Uczył samodzielności, ale także współpracy w środowisku wielokulturowym, umożliwiał zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych.  Za to wszystko młodzież wyraziła serdeczne podziękowania władzom Powiatu Kłobuckiego, Fundacji PRO FUTURO, Dyrekcji ZS Nr 1 w Kłobucku, opiekunom wyjazdu oraz rodzicom.

Zagraniczne praktyki przynoszą wiele korzyści ich uczestnikom, szkole oraz środowisku lokalnemu. Umożliwiają zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń zawodowych. Stanowią niezwykłą szansę na poznanie funkcjonowania przedsiębiorstw branżowych, a otrzymany Certyfikat Europass Mobilność oraz zaświadczenia potwierdzające zdobyte przez uczniów kompetencje i umiejętności są niezaprzeczalną przepustką zarówno na polskie, jak i zagraniczne rynki pracy.