do góry
ikonaInwestycje Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego Województwa ŚląskiegoikonaOgłoszenie o naborze wniosków o przyznanie stypendium dla studentów uczelni medycznych kierunku lekarskiegoikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022ikonaInformacja dotycząca bezpośredniej obsługi interesantówikonaCud zjednoczenia - Bitwa Warszawska
Strona główna Aktualności

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej

01 Wrzesień 2021
kategoria:
Aktualności
 

Jak co roku 1 września Starosta Kłobucki Henryk Kiepura uczestniczył w obchodach wybuchu II wojny światowej, oddając hołd poległym i składając kwiaty pod pomnikiem w Mokrej.

Bitwa pod Mokrą była jednym z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego podczas drugiej wojny światowej. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza powstrzymywała przez cały dzień niemiecką 4 Dywizję Pancerną gen. Reinhardta, wspieraną przez lotnictwo. Ostatni atak niemiecki podjął 35 pułk pancerny po 17:00, ale nie zdołał zdobyć wiaduktu kolejowego tuż za wsią, więc linia torów kolejowych została utrzymana przez Wołyńską Brygadę Kawalerii. Niemcy nie zdołali osiągnąć swoich celów. Po zmroku polska kawaleria i piechota wycofały się, ponosząc podczas odwrotu duże straty.

 

Cześć Pamięci Obrońców Ojczyzny!

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego pt. "Tego nie można zapomnieć" - rozmowa z kpt. Zygmuntem Grzybowskim.