do góry
ikona25 lutego 2019 roku (poniedziałek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w Kłobucku.
Strona główna Aktualności

Młodzież ze Skorupki zrealizowała projekt „Chcemy pamiętać” w Niemczech i Francji

19 Czerwiec 2018
kategoria:
Aktualności

W dniach 7 - 12 czerwca 2018 roku grupa 16 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Kosińskiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku realizowała projekt „Chcemy pamiętać”. Dofinansowanie pozyskano z Fundacji Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży w ramach dotacji „Zachować pamięć”.

Wraz z rówieśniczą grupą z partnerskiej szkoły Dietrich Bonhoeffer Gymnasium z Metzingen młodzież ze Skorupki pojechała do Niemiec i Francji, aby w miejscach pamięci hitlerowskiego terroru w Stuttgarcie, Grafeneck, Tübingen, Reutlingen i Strasburgu zachować pamięć o przyczynach, sprawcach, ofiarach, przeciwnikach narodowego socjalizmu. Tam młodzi ludzie skonfrontowali swoją dotychczasową wiedzę i swoje wyobrażenia o miejscach nazistowskiego reżimu z prawdą historyczną, skorygowali je, wyciągnęli wnioski z historii, aby współcześnie umiejętnie podejść i reagować na zjawiska ksenofobii, wykluczenia, przemocy, uprzedzeń. W tegorocznym projekcie młodzież ze szczególną uwagą pochyliła się nad losem ludzi z niepełnosprawnościami w czasie akcji T4.

Uczniowie wspólnie odkrywali tajemnice Stuttgartu, poznawali historię deportacji Żydów czy historię życia i działalności braci Berthold und Claus Schenk Graf von Stauffenberg. W Metzingen, w szkole niemieckich kolegów, młodzi ludzie wspólnie obejrzeli wystawę poświęconą Dietrichowi Bonhoefferowi, a także obejrzeli fragmenty filmu poświęconemu jego życiu i działalności w okresie narodowego socjalizmu. Mieli także okazję uczestniczyć w zajęciach niemieckiego, angielskiego, chemii oraz historii. Po zajęciach w szkole odwiedzili katolickiego księdza, który w zeszłym roku wraz z gminą katolicką Metzingen wsparł finansowo ich zeszłoroczny projekt w Krakowie.

Śladami pomordowanych w czasie II wojny światowej Żydów oraz historii pracowników przymusowych na terenie Rzeszy wędrowali po Reutlingen w celu upamiętnienia męczeństwa pomordowanych.

Nie zabrakło także wieczoru międzynarodowego, podczas którego przedstawiali najważniejsze polskie i niemieckie miasta, kosztowali polskich i niemieckich specjałów: sałatki ziemniaczanej, zapiekanych na patelni Maultaschen, czy LKWs. Nie zabrakło też polskiego kompotu, ogórków kiszonych i piaskowej babki oraz słodkich kasztanków czy michałków.

W Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Stuttgarcie uczestniczyli w warsztatach „Tylko odwaga?” na temat ruchu oporu w czasie narodowego socjalizmu i odwagi cywilnej dzisiaj. W grupach międzynarodowych z mapami  w rękach i zadaniami wyruszyli w miejsca związane z postaciami takimi jak Lilo Herrmann czy dr Eugen Bolz - reprezentującymi polityczny ruch oporu. Dotarli także do miejsc związanych z reprezentantami humanistycznego ruchu oporu takimi jak Fritz Nill oraz do miejsc związanych z kościelnym ruchem oporu reprezentowanym przez Theophila Wurm czy Ruperta Mayer. 

Młodzież zwiedziła także Muzeum Mercedes Benz oraz gościła z wizytą w teatrze, gdzie w ramach festiwalu  teatralnego „Przyszłość Europy” obejrzała aż sześć dwudziestominutowych sztuk. Grupy teatralne z Niemiec, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Francji przedstawiały wizję Europy, dotykały problematyki uchodźców i zainspirowały młodych do refleksji nad przyszłością wspólnej Europy oraz kierunkami jej rozwoju.

W Tübingen młodzi ludzie chodzili  po ścieżce historycznej pt. Śladami brunatnej Tübingen. Dotarli do miejsc upamiętniających ofiary, sprawców narodowego socjalizmu, młodzież zrzeszoną w Hitlerjugend, żydowskich mieszkańców miasta. Przepłynęli również po rzece Neckar dwiema łodziami, aby raz jeszcze rzucić okiem na piękne miasto o tak wieloaspektowej historii.

Gościli także w Grafeneck – szczególnym miejscu, gdzie w czasie narodowego socjalizmu przeprowadzono akcję T4. Uczcili pamięć zamordowanych osób z niepełnosprawnościami składając kwiaty, zapalając świeczki, w skupieniu i zadumie słuchając pieśni wykonanych z języku polskim i niemieckim przy ołtarzu umieszczonym na pięciu filarach – symbolizujących piąte przykazanie – nie zabijaj!

Młodzi rozwiązywali także różne zadania w escape room,  a swój pobyt we Francji rozpoczęli od zwiedzania Parlamentu Europejskiego, skąd udali się na stare miasto Strasburga.

Na zakończenie projektu, aby raz jeszcze rzucić okiem na Stuttgart i podsumować cały pobyt w Niemczech, pojechali na wieżę telewizyjną.

Autorką wniosku i zarazem opiekunką grupy była nauczycielka języka niemieckiego  Agnieszka Sroka – Adamus.

 

Młodzież ze Skorupki zrealizowała projekt „Chcemy pamiętać” w Niemczech i Francji

19 czerwiec 2018 16 zdjęć