do góry
ikonaNigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ...ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Młodzież z kłobuckiej szkoły o swych doświadczeniach z zagranicznych wojaży

28 Listopad 2019
kategoria:
Aktualności

27 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku, młodzież, razem ze swoimi nauczycielami z Zespołu Szkół nr 2 w Kłobucku, zorganizowała uroczyste podsumowanie projektu  realizowanego przez szkołę pn.: „Zagraniczne doświadczenie zawodowe – pierwszy krok do kariery”.

W ramach projektu, na który szkoła pozyskała środki w wysokości ponad 38 tys. zł, dwie 16-osobowe grupy uczennic i uczniów ze szkoły, miały możliwość zdobywania  doświadczeń w wybranym zawodzie, podczas trwających miesiąc praktyk w miastach Malaga i Ubeda w Hiszpanii. W fazie przygotowania projekt obejmował naukę języka hiszpańskiego i angielskiego oraz poznawanie kultury hiszpańskiej. W trakcie pobytu za granicą uczniowie, pod opieką mentorów, szlifowali swe umiejętności zawodowe w różnych zakładach w tym m.in. w kawiarni, sklepie, salonie fryzjerskim, salonie mody, warsztacie samochodowym i zakładzie  elektrycznym. Nasi uczniowie i opiekunowie mieli również okazję uczestniczenia w bardzo bogatym programie zajęć integracyjnych, przygotowanych przez hiszpańskich gospodarzy. Odwiedzili dzięki niemu m.in. Sewille, Granadę, Gibraltar oraz miejscowości Ronda, Baeza i Nerja. Uczestniczyli także w warsztatach, m.in.:  tańca flamenco, produkcji oliwy z oliwek oraz fryzjerskim i wzięli udział w wieczorze tapas. Przy tym wszyscy nasi uczniowie, przez cały czas wyjazdu, doskonalili swoją znajomość języka hiszpańskiego. W rezultacie, po powrocie uczniowie mogą się pochwalić certyfikatem znajomości języka hiszpańskiego na poziomie A1 i dokumentami potwierdzającymi zdobycie umiejętności zawodowych: Europass Mobilność oraz ECVET (European Credit System for Vocational Education). Program z inicjatywy nauczycielki szkoły Anny Zimorskiej, która go również koordynowała,  zrealizowała grupa nauczycieli ZS nr 2:Ewa Kozak, Sylwia Mrowiec, Alicja Hibner, Michał Kowalik oraz Włodzimierz Głowacz. 

Perfekcyjnie zorganizowane i poprowadzone przez  uczniów i nauczycieli, uczestników programu oraz przez Dyrekcję ZS nr 2 spotkanie w MOK w Kłobucku, w którym prócz młodzieży i nauczycieli z kłobuckich szkół,  uczestniczyli także zaproszeni goście m.in.:  Starosta Kłobucki Henryk Kiepura, Wicestarosta Zdzisława Kall,  Członkowie Zarządu Powiatu Maciej Biernacki i Krzysztof Nowak, było ostatnim akordem, tego nad wyraz udanego projektu.           
Gratulujemy Zespołowi Szkół nr 2!