do góry
ikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!ikonaPOMOC DLA UKRAINY !!!
Strona główna Aktualności

Międzynarodowe spotkanie samorządowców w Powiecie Kłobuckim

14 Czerwiec 2022
kategoria:
Aktualności

Starosta Kłobucki Henryk Kiepura zorganizował 10 czerwca spotkanie przedstawicieli samorządów terytorialnych: Ukrainy - miasto i gromada Mostiska (obwód Lwów) oraz Niemiec - Powiat Hassberge w Bawarii.

Celem spotkania było przekazanie miastu Mostiska, w darze autobusu. To finał projektu, który zaczął się podczas videokonferencji, zorganizowanej przez Starostę Kłobuckiego Henryka Kiepurę, ponad miesiąc temu. W jej trakcie, w rozmowie, w której uczestniczyli również m.in.  Burmistrz miasta Mostiska na Ukrainie – Miroslava Pelc oraz Starosta bawarskiego Powiatu Hassberge – Wilhelm Schneider po raz pierwszy pojawiła się kwestia autobusu. Zapytana bowiem o aktualne i najpilniejsze potrzeby mieszkańców Mostisk, w warunkach prowadzonej przez Rosję wojny, wyniszczającej Ukrainę - pani burmistrz powiedziała, o autobusie potrzebnym do dowozu dzieci do szkół. Jeden z używanych dotychczas, został bowiem oddany na potrzeby wojenne. Trójstronne spotkanie, 10 czerwca w Kłobucku, to finał poruszonej wtedy kwestii.

Używany, ale w świetnym stanie, autobus Iveco Crossway 160, z zasobów Bundeswehry, przyjechał do Kłobucka, gdzie został przekazany przez powiat Hassberge. Powiat Kłobucki, który zainicjował projekt, pilnując strony formalnej przedsięwzięcia, pilotował go aż do momentu odjazdu autobusu prowadzonego przez ukraińskiego kierowcę, do Mostisk.

Główne postacie projektu to Burmistrz Mostisk Myroslava Pelc, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura i Starosta Powiatu Hassberge Wilhelm Schneider.

Dzień później, następny transport z pomocą ruszył z Kłobucka na Ukrainę.

Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom powiatu Hassberge, którzy od początku wojny organizując publiczną zbiórkę dostarczają funduszy m.in. na środki medyczne, które później transportujemy na Ukrainę. Również autokar został sfinansowany ze zbiórek pośród mieszkańców powiatu Hassberge.