do góry
ikonaFILM - Szkoły Powiatu KłobuckiegoikonaFILM - Matury w powiecie klobuckim
Strona główna Aktualności

Konferencja historyczna w powiecie w 80 rocznicę wybuchu wojny

09 Wrzesień 2019
kategoria:
Aktualności

W piątek, 6 września, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura wspólnie z Burmistrzem Kłobucka Jerzym Zakrzewskim, w tutejszym, Miejskim Ośrodku Kultury, dokonali uroczystego otwarcia konferencji popularyzującej wiedzę historyczną, której tematem był wybuch II wojny światowej i pierwsze dni wojny na Ziemi Kłobuckiej.

Szczelnie wypełniająca widownię publiczność, miała okazję wysłuchać  wykładów płk. dr. hab. Juliusza Tyma z Akademii Sztuki Wojennej,  dr. Adama Kurusa reprezentującego Instytut Pamięci Narodowej oraz Jakuba Krupopa, reprezentującego lokalna grupę rekonstrukcyjną.

Najważniejszym motywem, przewijającym się we wszystkich wykładach, była bitwa pod Mokrą, stoczona w pierwszych dniach września 1939 roku na terenie naszego powiatu i powszechnie uznawana za jedną z najważniejszych w  kampanii wrześniowej.

Konferencję zorganizowaną już po raz trzeci przez Powiat Kłobucki, wraz z Gminą Kłobuck, objęła patronatem Akademia Sztuki Wojennej z Warszawy oraz Instytut Pamięci Narodowej.  Prowadzili ją oraz przygotowali jej oprawę artystyczną, uczniowie szkół ponadpodstawowych z Zespołów Szkół nr 1, 2  oraz nr 3 w Kłobucku oraz z Zespołu Szkół w Krzepicach. Wystąpił także wokalista Michał Kiepura z zespołu Collegium Cantorum, działającego przy Filharmonii Częstochowskiej.

Organizatorzy zaprosili do udziału w konferencji: kombatantów, samorządowców, młodzież szkolną i studentów częstochowskiego Uniwersytetu Jana Długosza oraz mieszkańców powiatu. W jej trakcie uhonorowano płk. Józefa Sowę reprezentującego Związek Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką oraz kpt. Zygmunta Grzybowskiego reprezentującego lokalne środowisko  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz honorowego prezesa kłobuckiego koła tej organizacji. Na widowni znaleźli się m.in.: Wicestarosta Zdzisława Kall, Członkowie Zarządu Powiatu Maciej Biernacki i Krzysztof Nowak, Burmistrz Krzepic Krystian Kotynia oraz inni przedstawiciele lokalnych samorządów.

W westybulu kłobuckiego MOK, z tablic udostępnionych przez częstochowski oddział IPN, urządzono wystawę poświęconą 7 Dywizji Piechoty, stacjonującej w Częstochowie w okresie II Rzeczpospolitej, a także można było obejrzeć krótki film o wojennych losach, kłobuckiego kombatanta Zygmunta Grzybowskiego. Na zakończenie konferencji, na uczestników czekał, wydany przez organizatorów w formie książkowej, biuletyn „80 rocznica wybuchu II wojny światowej na Ziemi Kłobuckiej”, zawierający materiały konferencyjne oraz serwis fotograficzny z tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu wojny, w powiecie kłobuckim.