Jubileuszowy XXV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

26 Czerwiec 2024

W roku bieżącym partnerem Starostwa Powiatowego w Kłobucku przy organizacji XXV Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w dniu 23 czerwca 2024 roku była Gmina Kłobuck oraz tradycyjnie Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kłobucku.

Tegoroczny Przegląd miał charakter szczególny – to właśnie tu, na kłobuckim Rynku 25 lat temu odbył się pierwszy Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych.

W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło 10 orkiestr z terenu powiatu kłobuckiego:

• Orkiestra Dęta OSP w Ostrowach nad Okszą z kapelmistrzem Wojciechem Pompką,
  • Orkiestra Dęta OSP Kamyk z kapelmistrzem Adrianem Borowieckim,
  • Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach z kapelmistrzem Miłoszem Janikiem,
  • Orkiestra Dęta OSP Złochowice z kapelmistrzem Miłoszem Janikiem,
  • Orkiestra Dęta Gminy Przystajń z kapelmistrzem Tomaszem Dulskim,
  • Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej z kapelmistrzem Bartłomiejem Piętą,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zajączki z kapelmistrzem Bogdanem Krzakiem,
  • Orkiestra Dęta OSP Miedźno z kapelmistrzem Miłoszem Janikiem,
  • Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu z kapelmistrzem Łukaszem Kędziorą,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pankach z kapelmistrzem Bogdanem Krzakiem.

Przegląd rozpoczął się przemarszem orkiestr dętych na trasie: plac targowy w Kłobucku– Rynek im. Jana Pawła II , gdzie na inaugurację Przeglądu orkiestry wykonały wspólne utwory „Orkiestry dęte” pod batutą kapelmistrza Adriana Borowieckiego.

Oficjalnego otwarcia XXV Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych dokonali: Henryk Kiepura- Poseł na Sejm RP, Wiceminister Edukacji, Prezes Zarządu Wojewódzkiego i zarazem Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Dariusz Pilśniak – Starosta Kłobucki, Jerzy Zakrzewski – Burmistrz Kłobucka , Karol Wers- Wicestarosta Kłobucki oraz Andrzej Sękiewicz- Przewodniczący Rady Miejskiej w Kłobucku.

Tradycyjnie w charakterze jurorów wystąpili znani w Polsce eksperci  w dziedzinie orkiestr dętych: Mariusz Dziubek, Grzegorz Mondry i Dariusz Zambrowski.

W kategorii przemarsz, oceniano brzmienie orkiestry w marszu, równość kroku i tempo. Z kolei w występie scenicznym, brano pod uwagę m.in. dobór repertuaru, interpretację, dynamikę, tempo i rytm.

W kategorii przemarsz: I miejsce i Puchar Burmistrza Kłobucka Pana Jerzego Zakrzewskiego zdobyła Orkiestra Dęta  OSP w Ostrowach nad Okszą, II miejsce i Puchar Wicestarosty Pana Karola Wersa zdobyła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej, a III miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kłobucku Pana Andrzeja Sękiewicza zdobyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej  Kamyk.

W kategorii występ sceniczny:  I miejsce i Puchar Starosty Kłobuckiego Pana Dariusz Pilśniaka zdobyła  Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej pod batutą Bartłomieja Pięty, II miejsce i Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Zbigniewa Pilśniaka zdobyła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach z kapelmistrzem Miłoszem Janikiem, a III miejsce i Puchar Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP Druha Henryka Kiepury zdobyła Orkiestra Dęta OSP w Ostrowach nad Okszą, którą prowadził kapelmistrz Wojciech Pompka.

Nagroda publiczności została jednogłośnie przyznana Dziecięco -Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Gminnego Ośrodka Kultury w Krzepicach.

Jak co roku organizatorzy uhonorowali również nagrodą najmłodszego uczestnika przeglądu – w tym roku była to Marcelina Koślik z Orkiestry Dętej Gminy Przystajń oraz najstarszego uczestnika, którym był Stanisław Polak z Orkiestry Dętej OSP w Kamyku.

Przysłuchujący się orkiestrom eksperci skierowali słowa uznania i podziękowanie do kapelmistrzów, za profesjonalne przygotowanie orkiestr oraz dla wszystkich sympatyków orkiestr, którzy licznie zgromadzili się na Kłobuckim Rynku. Na widowni przeglądu byli m.in.: Wicemarszałek Województwa Śląskiego Pan Grzegorz Boski, Członkinie Zarządu Powiatu Kłobuckiego Pani Zdzisława Kall, Pani Beata Przybylska i Pani Aneta Kiepura, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Roman Klecha, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku  bryg. Mariusz Gosławski,  Przewodnicząca Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich Pani Bernadetta Niemczyk, Dyrektor Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie Pan Lesław Siedlak, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu kłobuckiego – Burmistrz Krzepic Pan Mateusz Kluba,Wójt Miedźna Pani Ewelina Stobiecka, Wójt Opatowa Pan Zdzisław Makles, radni powiatowi i gminni oraz wielu innym znamienitych gości.

Wszyscy uczestnicy XXV Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych Kłobuck 2024 otrzymali pamiątkowe  dyplomy, rekordowo wysokie nagrody finansowe, w kwocie 1 000 zł dla każdej orkiestry, czeki oraz statuetki, natomiast laureaci Przeglądu otrzymali okazałe puchary.

Na okoliczność jubileuszowego Przeglądu Starostwo Powiatowe w Kłobucku wydało album poświęcony orkiestrom dętym z terenu Powiatu Kłobuckiego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Przeglądu – orkiestrom, jurorom, publiczności, współorganizatorom oraz wszystkim zaangażowanym w to piękne muzyczne wydarzenie.

Jubileuszowy XXV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

24 czerwiec 2024 56 zdjęć