do góry
ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Jubileusz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie

25 Październik 2018
kategoria:
Aktualności
 

Starosta Kłobucki Henryk Kiepura uczestniczył w dniu 24 października, na zaproszenie Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach oraz Wojskowego Komendanta Uzupełnień z Częstochowy w uroczystościach poświęconych setnej rocznicy powstania terenowych organów administracji wojskowej w Częstochowie.

Obchody zorganizowały Wojskowa Komenda Uzupełnień w Częstochowie wraz z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym z Katowic - nadrzędnym organem terenowej administracji wojskowej w naszym województwie.

O szczególnym charakterze i znaczeniu jubileuszu decyduje fakt, że powstanie przed stu laty, pierwszych instytucji wojskowych w Częstochowie, jest ściśle związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w roku 1918 roku.


W październiku 1918 roku, po 120 latach zaborów, utworzono wtedy w czternastu polskich miastach, m.in. w Częstochowie  terenowe organy administracji wojskowej niepodległej Polski, które w wyniku dalszych przekształceń, zakończyły się powstaniem zarówno WKU Częstochowa jak i WSzW Katowice, w obecnym kształcie.     

 
W programie obchodów znalazły się m.in. msza święta w intencji Ojczyzny i TOAW oraz oficjalna uroczystość w gmachu filharmonii częstochowskiej wraz z koncertem orkiestry wojskowej.


Starosta H.Kiepura w imieniu samorządu powiatowego, przekazał Szefowi WSzW w Katowicach płk. Markowi Majocha oraz Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Częstochowie ppłk. Adrianowi Klimkowi pamiątkowe tabliczki upamiętniające jubileusz.    

Foto: www.wszwkatowice.wp.mil.pl