"Jest w orkiestrach dętych wielka siła"

28 Czerwiec 2021

W roku bieżącym partnerem Starostwa Powiatowego przy organizacji XXII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w dniu 27 czerwca 2021 roku była Gmina Opatów oraz tradycyjnie Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kłobucku.

W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło 11 orkiestr z terenu powiatu kłobuckiego:

• Orkiestra Dęta OSP Ostrowy nad Okszą z kapelmistrzem Wojciechem Pompką,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Starokrzepice z kapelmistrzem Mateuszem Szyszką,
  • Orkiestra Dęta  OSP Krzepice z kapelmistrzem Miłoszem Janikiem,
  • Orkiestra Dęta OSP Kamyk z kapelmistrzem Adrianem Borowieckim,
  • Orkiestra Dęta OSP Złochowice z kapelmistrzem Miłoszem Janikiem,
  • Orkiestra Dęta Gminy Przystajń z kapelmistrzem Tomaszem Dulskim,
  • Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej z kapelmistrzem Bartłomiejem Piętą,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Zajączki Pierwsze z kapelmistrzem Bogdanem Krzakiem,
  • Orkiestra Dęta OSP Miedźno z kapelmistrzem Miłoszem Janikiem,
  • Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu z kapelmistrzem Łukaszem Kędziorą,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pankach z kapelmistrzem Mateuszem Szyszką.

Przegląd rozpoczął się przemarszem orkiestr dętych na trasie: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Złochowicach – boisko szkolne przy Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach, gdzie na inaugurację Przeglądu orkiestry wykonały utwory wspólne - Hymn Państwowego oraz My Pierwsza Brygada pod batutą kapelmistrza Miłosza Janika.

Oficjalnego otwarcia XXII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych dokonali: Henryk Kiepura Starosta Kłobucki, prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Wójt Gminy Opatów – Bogdan Sośniak. Prezentacji orkiestr dętych przysłuchiwali się eksperci: Mariusz Dziubek, Zbigniew Adamski i Tomasz Doliński.

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią wirusa COVID-19 tegoroczny Przegląd miał szczególny charakter – był to festiwal, a nie jak dotychczas konkurs.

Jak co roku organizatorzy uhonorowali również nagrodą najmłodszego uczestnika przeglądu – Martę Kotarską z Dziecięco - Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wręczycy Wielkiej oraz najstarszego uczestnika – Jana Małka  z Orkiestry Dętej OSP Kamyk.

Przysłuchujący się orkiestrom eksperci skierowali słowa uznania i podziękowanie do kapelmistrzów, za profesjonalne przygotowanie orkiestr oraz dla wszystkich sympatyków orkiestr, którzy licznie zgromadzili się na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach. Na widowni przeglądu byli m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu w Kłobucku Zbigniew Pilśniak, Wicestarosta Zdzisława Kall, Członek  Zarządu Powiatu Kłobuckiego Józef Borecki, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu kłobuckiego, radni powiatowi i gminni oraz wielu innym znamienitych gości.

Wszyscy uczestnicy XXII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych Złochowice 2021 otrzymali pamiątkowe  dyplomy, medale, nagrody finansowe, czeki oraz statuetki.