do góry
ikonaPowiat Kłobucki - bez smogu żyje się lepiejikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

Bezpłatne badania profilaktyczne dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego

07 Listopad 2018
kategoria:
Aktualności
 

W dniu 7 listopada 2018 roku odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne inaugurujące rozpoczęcie projektu pn. „Profilaktyka raka jelita grubego w Kłobucku” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt pn. „Profilaktyka raka jelita grubego w Kłobucku” realizowany jest przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłobucku.

Celem głównym projektu jest poprawa wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego poprzez realizację 450 BEZPŁATNYCH BADAŃ KOLONOSKOPOWYCH ZE ZNIECZULENIEM,
a także podniesienie świadomości mieszkańców poprzez organizację grupowych oraz indywidulanych spotkań informacyjno-edukacyjnych.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie 465 245,00 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wynosi 409 415,60 zł.

Koniec realizacji projektu planowany jest 31 lipca 2020 roku.

Grupę Docelową stanowią osoby z terenu powiatu kłobuckiego i lublinieckiego oraz dodatkowo z terenu powiatu częstochowskiego bez objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego:

  1. w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  2. w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  3. w wieku 25–49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego.

W spotkaniu uczestniczył Wicestarosta Kłobucki Maciej Biernacki reprezentujący samorząd powiatowy, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku Joanna Maruszczyk oraz lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Rak to nie wyrok - zapobiegaj

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Kolonoskopia to badanie, w trakcie którego ogląda się jelito grubego od środka. Wykonuje się je miękką, giętką rurką zakończoną urządzeniem optycznym , którą lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. W tym czasie dokładnie oglądane jest wnętrze jelita grubego. Jeśli w trakcie badania zostaną stwierdzone polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów jest niebolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.

Od listopada tego roku w Pracowni Endoskopii w Kłobucku będzie można wykonać badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

Badania endoskopowe w Zespole Opieki Zdrowotnej w Kłobucku wykonywane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego - sukcesywnie wymienianego, na bieżąco serwisowanego i utrzymywanego w stałej gotowości do użycia. Nasz najnowszy zakup to:

  1. Gastroskop VIDEO GIF-Q165;
  2. Kolonoskop VIDEO CF-Q165L;
  3. Kolonoskop VIDEO CF-Q165L.