do góry
ikonaProf. dr hab. Marian Zembala - "Nigdy nie zapominajcie o swojej małej ojczyźnie ..."ikonaPrezentacja możliwości szkół Powiatu KłobuckiegoikonaBrama odkażająca w Zespole Opieki Zdrowotnej w KłobuckuikonaFILM - Matury w powiecie klobuckimikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021ikonaFILM - Szkolnictwo zawodowe szansą dla ucznia i rynku pracy - pierwsza konferencja on-line w Powiecie Kłobuckim
Strona główna Aktualności

70 rocznica śmierci Warszyca - Stanisława Sojczyńskiego

19 Luty 2017
kategoria:
Aktualności
 

Stanisław Sojczyński, od 1934 roku pracował jako nauczyciel w szkole w Borze Zajacińskim. Po wybuchu wojny walczył w szeregach polskiej armii w kampanii wrześniowej, a następnie został żołnierzem podziemnej  Armii Krajowej w okręgu Radomszczańskim. W partyzantce dosłużył się  stanowiska Zastępcy Komendanta Obwodu Radomsko AK. Po zajęciu terenów, na których działała jego jednostka przez Armią Czerwoną, nie złożył broni. Jako dowódca przekształcił swoje oddziały, organizując Konspiracyjne Wojsko Polskie, a następnie rozpoczął walkę na wyzwalanych terenach  z nowymi władzami, instalowanymi  przez polskich komunistów z poparciem Armii Czerwonej oraz organizowanych przez nią służb bezpieczeństwa. Oddziały, którymi dowodził odniosły kilka  istotnych sukcesów w walce z Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego, broniąc mieszkańców w okresie rozpoczynającego się terroru komunistycznego i stalinowskiego w Polsce.    
Stanisława Sojczyńskiego – Warszyca stracono razem z grupą podwładnych, w dniu 19 lutego 1947 roku, na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii.

 

                                                                                  Chwała bohaterom!

70 rocznica śmierci Warszyca Stanisława Sojczyńskiego

19 luty 2017 2 zdjęć