do góry
Strona główna Aktualności

25 rocznica pożaru lasu w Kamińsku

08 Sierpień 2017
kategoria:
Aktualności

W piątek 4 sierpnia Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kłobucku  zorganizował uroczystość upamiętniającą 25 rocznicę akcji gaśniczej strażaków,  podczas pożaru lasu w okolicach Kamińska w sierpniu 1992 roku.

W olbrzymim i groźnym pożarze, któremu sprzyjała panująca wówczas od wielu dni susza oraz silny wiatr, zagrożony był kompleks leśny o powierzchni 17 tysięcy ha a także miejscowość Kamińsko ze wszystkimi posesjami i domkami letniskowymi. W walce z żywiołem uczestniczyło 127 jednostek straży pożarnej z rejonu Kłobucka, Lublińca, Olesna, Częstochowy i Koniecpola. Strażaków z jednostek OSP oraz z Państwowej Straży Pożarnej, wspierali żołnierze z garnizonu w Lublińcu, a także pracownicy obrony cywilnej, administracji Lasów Państwowych, policji, pogotowia ratunkowego oraz samoloty gaśnicze.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Henryk Kiepura Starosta Kłobucki, Zbigniew Pilśniak Przewodniczący Rady Powiatu, Maciej Biernacki Wicestarosta, Józef Borecki i Krzysztof Nowak Członkowie Zarządu Powiatu, jeden z byłych dowódców akcji – Brygadier Marek Niedziela, dr inż. Waldemar Hylla Nadleśniczy Nadleśnictwa Herby oraz strażacy, leśnicy, samorządowcy i mieszkańcy naszego regionu. W trakcie uroczystości, przy kapliczce upamiętniającej pożar, odprawiono Mszę Św. polową w intencji zmarłych i żyjących uczestników akcji gaszenia pożaru oraz strażaków i leśników. Wręczono także odznaczenia i podziękowania.

Współorganizatorami obchodów było Nadleśnictwo Herby, Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz Gmina Przystajń.