Projekt „Muzeum na kółkach” pod hasłem „Poznajemy historię Krzepic”

04 Październik 2022

Muzeum na kółkach” to jedyny w Polsce mobilny projekt, który na tak szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej.

Wystawa poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala "doświadczyć historii" i jest połączona z wydarzeniami edukacyjnymi i kulturalnymi w danej społeczności, trwającymi trzy dni.

Od 20 do 22 września br. projekt „Muzeum na kółkach” był realizowany w Zespole Szkół w Krzepicach we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W pierwszym dniu projektu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zwiedzaniu wystawy i warsztatach prowadzonych przez edukatorów z muzeum. Dodatkowo uczniowie mieli też okazję zobaczyć ekspozycję zorganizowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach, która stanowiła dodatkowe źródło wiedzy o historii miasta.

W dniu 21 września w projekcie uczestniczyła młodzież ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Krzepice. Po zapoznaniu się z wystawą brała ona udział w grze miejskiej prowadzonej na rynku, gdzie rywalizowała o zwycięstwo. Wygrała grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach. Zarówno nagrody, jak i cały projekt sfinansowano z środków Muzeum Polin.

Ośmioklasiści z wszystkich szkół bardzo zaangażowali się w wykonywanie zadań, po ich zakończeniu zostali zaproszeni na smaczny poczęstunek. Wspólna nauka i zabawa licealistów, i ich młodszych kolegów wszystkim sprawiła dużo radości!

Natomiast 22 września odbyło się spotkanie stanowiące podsumowanie projektu „Muzeum na kółkach”. Jego program był następujący: prezentacja projektów edukacyjnych prowadzonych w krzepickim liceum związanych z lokalną historią; prelekcja dr. Andrzeja Kobusa pt. „Rynek główny w Krzepicach znany i nieznany”; wystąpienia zaproszonych gości; prezentacja wystawy mobilnej przez edukatorki Muzeum POLIN. Powiat Kłobucki reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Kłobuckiego Zbigniew Pilśniak, Członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego Józef Borecki oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Kłobucku Joanna Kulejewska. Ponadto w konferencji uczestniczyli Burmistrz Krzepic Krystian Kotynia, Wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak, radni Rady Miejskiej w Krzepicach oraz przedstawiciele: Gminnego Ośrodka Kultury, Krzepickiego Koła Kolekcjonerów, Krzepickiego Towarzystwa Regionalnego, a także mieszkańcy miasta zainteresowani historią. Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów: Kingi Cudnej, Sofii Zhyvolup i Macieja Macherzyńskiego.

Podsumowanie projektu „Muzeum na kółkach” będzie inspiracją do kolejnych działań, programów związanych z lokalną historią, ale również współczesnością naszej małej ojczyzny.