Narada w sprawie szpitali w Warszawie

31 Sierpień 2018

Wicestarosta Kłobucki Maciej Biernacki wraz z dyrektor Joanną Maruszczyk z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku, reprezentując nasz powiat, uczestniczyli w naradzie zorganizowanej w czwartek, 30 sierpnia w Warszawie, przez Związek Powiatów Polskich i Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Narada, na której obecnych było ponad 100 starostów i wicestarostów oraz ponad 200 dyrektorów ZOZ-ów i szpitali powiatowych, została zwołana z powodu trudnej, aktualnej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Porozumienia zawarte w ostatnim czasie, między Ministrem Zdrowia i związkiem zawodowym pielęgniarek oraz narastająca fala roszczeń  płacowych w całej służbie zdrowia, wydaje się nie do rozwiązania przy obecnym systemie finansowania służby zdrowia i stawkach stosowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wstrzymywanie się przez rząd z koniecznymi decyzjami w tym zakresie, grozi poważnymi problemami w ochronie zdrowia, nie tylko na szczeblu powiatów. W tych sprawach, które spędzają sen z powiek samorządowcom w całym kraju, uzgodniono jednolite stanowisko. Podobnie jak w kwestii potrzeby kontynuowania tego typu spotkań.