do góry
ikonaInwestycje Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego Województwa ŚląskiegoikonaOgłoszenie o naborze wniosków o przyznanie stypendium dla studentów uczelni medycznych kierunku lekarskiegoikonaNabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022ikonaInformacja dotycząca bezpośredniej obsługi interesantówikonaCud zjednoczenia - Bitwa Warszawska
Strona główna Aktualności

100. rocznica Powstań Śląskich

16 Sierpień 2021
kategoria:
Aktualności

W Kłobucku 15 sierpnia 2021 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 100 – lecie Powstań Śląskich połączone z obchodami Święta Wojska Polskiego i Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku, w partnerstwie z Ministerstwem Obrony Narodowej w ramach realizacji zadania publicznego pt. „Ocalić od zapomnienia – pamięci bohaterskich Obrońców Śląska”. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

            Mianem Powstań Śląskich określa się trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku,  które miały miejsce w latach 1919-1921 między ludnością polską i niemiecką. Odbywały się one w okresie formowania się Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej.

I powstanie śląskie datuje się na 16 sierpnia do 24 sierpnia 1919 r.

II powstanie śląskie rozpoczęło się 19/20 sierpnia i trwało do 25 sierpnia 1920 r.

III powstanie śląskie wybuchło 22/23 maja i zakończyło się 5 lipca 1921 r.

            Dzień 15 sierpnia 2021 r. poświęcony był bohaterskim Obrońcom Śląska. Po uroczystej Mszy Św. w intencji Powstańców Śląskich w kościele Św. Marcina w Kłobucku, złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Wincentego Witosa i bohaterów Bitwy Warszawskiej, a także pod pomnikiem Matki Polki oraz tablicą poświęconą Władysławowi Sebyle, gdzie odczytany został Apel Poległych,  odbyły się uroczystości patriotyczno–kulturalne. W programie zaprezentowano koncert patriotyczny w wykonaniu solistów pracujących w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, następnie odbył się występ okolicznościowy w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Kłobuczanie” oraz inscenizacja historyczna Powstań Śląskich – rekonstrukcja bitwy o Górę Św. Anny w wykonaniu Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Piechota” z Wodzisławia Śląskiego.

            Oficjalnego otwarcia uroczystości i powitania gości dokonał Starosta Kłobucki Henryk Kiepura dziękując za udział gościom, pocztom sztandarowym, przedstawicielom Związku Kombatantów RP i BWP oraz LOK.